Znate li zašto britanska kraljevska straža ima tako visoke kape?

Autobusi na kat, crvene telefonske govornice, Big Ben, ali i uniforme stražara kraljice Elizabete II prepoznatljiva su britanska obilježja, vizualno zanimljiva i atraktivna. Iako uočljive, uniforme kraljevske straže nisu dizajnirane da bi postigle daj efekt.
Upravo ovakve kakve jesu, osmišljene su kao bitna oprema u borbi protiv neprijatelja Ujedinjenog Kraljevstva tijekom 1800-ih.
Uniforme za zastrašivanje
Koliko god bilo teško u to povjerovati, ova uniforma trebala je zastrašiti protivničku vojsku. Visoke šubare trebale su vizualno izdužiti vojnike, što ih je trebalo učiniti opasnijima u očima protivnika, a u bitci su ih nosili pješaci.
Ova oprema korištena je u borbi protiv Francuza u Napoleonskim ratovima te ih je nosila i Napoleonova carska garda.
Kape su poznate kao medvjeđe kože jer su, logično, napravljene od medvjeđeg krzna. Kape su izrađene od kanadskih crnih medvjeda, Ursus americanus, koji se odstreljuju svake godine kako bi se kontrolirao njihov broj. Drugim riječima, ovi se medvjedi ne ubijaju posebno za izradu kapa visokih 46 centimetara, ali ta činjenica svejedno stvara nelagodu.
Otkako je Ujedinjeno Kraljevstvo napustilo Europsku uniju 2020., pregovara se o potpunoj zabrani trgovine krznom. Za sada, međutim, britanska vojska godišnje kupuje između 50 i 100 kapa, koje koštaju oko 900 dolara svaka.
Crvene uniforme i visoke kape najistaknutije su prilikom posebnih događanja poput smjene straže u Buckinghamskoj palači ili godišnje parada za kraljičin rođendan. Tako da, prilikom posjete Londonu, obavezno pogledajte ove uniforme uživo!
Crvena je ljetna boja
Crvene tunike nose se tijekom ljetnih mjeseci, a duži sivi kaputi u zimskim danima. Postoji priča da su Britanci odabrali crvenu boju jer prekriva mrlje krvi, ali glavni razlog je zapravo štedljivost.
Razlog zašto su britanski vojnici tradicionalno nosili crvenu boju je taj što je to bila najjeftinija i najdostupnija boja. Danas, ova boja izgleda kao loš odabir boje vojne uniforme, ali u dimu i zbrci bitke omogućila je vojnicima da razlikuju svoje prijatelje od neprijatelja te sprječavala da budu ubijeni od vojnika koji se bore na istoj strani.
Naposljetku, ove uniforme potječu iz dana tradicionalnog europskog ratovanja, gdje su se borbene strane pojavljivale na određenoj lokaciji i doslovno formirale redove kako bi se međusobno napadale, što je daleko od gerilske taktike.
Dakle, britansku kraljicu čuvaju časnici koji nose iste uniforme kao vojnici u aktivnoj službi prije dva stoljeća. Anakrono, možda, ali upravo je tradicija poput ove ono zbog čega su prepoznatljivi diljem svijeta. Uz to, veliko su turističko obilježje Londona.