Hrvatska ih je prepuna: Liječnica otkrila što napraviti ako stanete na morskog ježa

Iako ljeto većinu asocira na odmor, sunce i opuštanje uz more, u plićaku se često kriju neočekivani problemi koji mogu u trenu narušiti idilu – osobito za roditelje s djecom. Jedan od najčešćih „nepozvanih gostiju“ na našoj obali svakako su morski ježevi. Iako nisu agresivni, njihov susret s ljudima najčešće završava ubodom – i to vrlo neugodnim.
Ova morska stvorenja obično obitavaju na stijenama i kamenitim dijelovima obale, a prepoznat ćete ih po zaobljenom tijelu prekrivenom gustim, oštrim iglicama. Kada se na njih slučajno nagazi – najčešće bosim stopalom – dolazi do uboda koji je bolan, često uz crvenilo i oticanje. Ponekad do ozljede dođe i na dlanovima ako se osoba nasloni na stijenu u moru.
Važno je što NE raditi odmah nakon uboda
Ako se dogodi da se ubodete, važno je ne pokušavati odmah naglo uklanjati iglice ako niste sigurni u postupak – lako se mogu prelomiti i ostati u koži, što otežava vađenje. Iako u većini slučajeva same izađu iz tijela kroz dva do tri dana, bolje ih je ukloniti što prije kako bi se izbjegla moguća upala.
Savjeti liječnice – kada i kako postupiti
Dermatologinja dr. Vesna Lamer ističe kako je idealno potražiti stručnu pomoć u najbližoj ambulanti. Liječnici mogu brzo i sigurno ukloniti bodlje bez dodatnih komplikacija. Međutim, ako ste daleko od medicinske ustanove, postoji mogućnost da iglice pokušate izvaditi sami – uz dodatni oprez.

Prema iskustvu dr. Lamer, najlakše ih je izvaditi nakon dva do tri dana, kada se koža smiri i tijelo djelomično „odbaci“ strano tijelo. Ipak, većina ljudi pokušava ih ukloniti odmah jer hodanje s njima postaje bolno.
Dok čekate na vađenje, možete si olakšati bol hladnim oblozima ili analgeticima. Također, pomaže i potapanje stopala u toplu otopinu octa i vode. Ocat omekšava kožu i otvara pore, što pomaže da se iglice lakše izvuku.
Što vam treba za pravilno uklanjanje iglica
Ako se odlučite na vađenje kod kuće, pripremite sljedeće:
sterilnu pincetu i iglu,
alkohol za dezinfekciju,
antiseptičku mast,
slanu vodu (ne morsku),
ocat za dodatno omekšavanje kože.
Važno je znati i da su iglice morskih ježeva građene od kalcijeva karbonata, što znači da octena kiselina može pomoći u njihovom razgradnji i lakšem uklanjanju. Iglicu pokušajte pažljivo potisnuti iglom prema van, a potom ju pincetom izvucite bez prejakog povlačenja.
U svakom slučaju – ako primijetite crvenilo, jaču oteklinu ili znakove infekcije, ne oklijevajte – potražite liječničku pomoć. A najbolje što možete učiniti jest nositi zaštitnu obuću u moru i tako si osigurati bezbrižno kupanje.