Halucinacije, mučnina i povraćanje; zašto se ovo događa u Parizu?
Pariški sindrom zasad još nije postao udžbenička dijagnoza, ali ga mnogi stručnjaci prepoznaju kao pravi i ozbiljan problem, a najpogođeniji su japanski turisti.
Što je Pariški sindrom?
Pariški sindrom oblik je vrlo jakog kulturološkog šoka i romantičnih očekivanja koja nisu ispunjenja po dolasku u Pariz. Takav kulturološki šok, u najekstremnijim slučajevima, može rezultirati depresijom, fizičkim simptomima bolesti, osjetljivošću i dezorijentacijom.
Kulturološki šok događa se zbog gubitka značenja koji se odvija prilikom potpune utopljenosti u drugačiju, tuđu kulturu. Simptomi kulturološkog šoka vrlo su slični tjeskobi. U tjeskobnim epizodama u našem tijelu se aktivira “bori se ili bježi” mehanizam koji dovodi do reakcije u našoj utrobi zbog čega dolazi do mučnine ili povraćanja. Upravo se to događa i kod kulturološkog šoka.
Popularna kultura Pariz predstavlja u potpuno drugačijem svjetlu od onoga što Pariz u stvarnosti je. Kod japanskih je turista taj šok posebno naglašen jer dolaze iz kulture koja je vrlo pristojna, suzdržana i organizirana dok se Parižani rijetko kad uklapaju u te standarde. Uz to, Parižani se često mogu ponašati superiorno i ponekad biti neprijateljski nastrojeni prema turistima.
Ovaj sindrom je ime dobio po Parizu, ali nikako nije nešto što se može dogoditi samo tamo. Turisti u svim većim gradovima mogu osjećati simptome ovoga sindroma, a ovaj složeni psihološki fenomen trebat će detaljnije istražiti u godinama koje dolaze.