Eksplozija jezivog imena pogodila Zemlju: Pogledajte kakve su posljedice

Tijekom proteklih dana, nebo iznad našeg planeta priredilo je nevjerojatan prizor koji je mnoge ostavio bez riječi – prirodni svjetlosni spektakl uzrokovan moćnom svemirskom pojavom, poznatom kao "solarna oluja kanibal".
Riječ je o rijetkom slučaju kada se dvije solarne erupcije u svemiru spoje u jednu, znatno snažniju, prije nego što stignu do Zemlje. Udar koji je uslijedio 15. travnja bio je toliko snažan da je stvorio vizualni show koji su zabilježili promatrači diljem svijeta, od škotskih visoravni do najjužnijih točaka planeta.
Tzv. kanibalsko izbacivanje koronalne mase (CME) nije prošlo nezapaženo. Dvije odvojene eksplozije sa Sunca spojile su se tijekom putovanja prema Zemlji, tvoreći jedan veliki val magnetske energije koji je pogodio našu atmosferu. Posljedica tog kozmičkog sudara bio je nesvakidašnji prikaz polarne svjetlosti – toliko intenzivan da su ga vidjeli i oni koji obično nisu te sreće.
Iako je američka Nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA) isprva predvidjela geomagnetsku oluju umjerenog intenziteta (G3), priroda je odlučila pojačati efekt na G4. To je izazvalo iznenađenje i oduševljenje među znanstvenicima i entuzijastima, ali i omogućilo ljudima izvan polarnih krajeva da prvi put uživaju u šarenim aurorama.
COSMIC CANNIBALISM | SOLAR STORM DEVOURS ITS SIBLING, CREATES AURORA SPECTACLE
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) April 17, 2025
On April 15, two solar storms exploded from the Sun in quick succession—and then one caught up to and swallowed the other.
That’s what scientists call a “cannibal coronal mass ejection” (CME): when… https://t.co/4hFTTlVHuP pic.twitter.com/PxdUkA8Ist
'Aurora sa svih strana'
U Finskoj, fotograf Austin MacDonald opisao je prizor kao nešto što ga je istovremeno oborilo s nogu i nadahnulo. Iako je, kako kaže, navikao na sjeverna svjetla, ovaj put je bilo drugačije. "Osjećao sam se kao da sam unutar kugle svjetlosti, okružen aurorom sa svih strana", ispričao je za Space.com.
Slično uzbuđenje dijelili su i drugi diljem planeta. U Irskoj su se svjetla ukazala nad crkvom Ballynafagh, a u Škotskoj ih je Cat Perkinton opisala kao nevjerojatan miks boja. U Njemačkoj se aurora protegnula sve do 49. paralele, što je iznimno rijetko.
Spektakularni prizori nisu bili rezervirani samo za sjevernu hemisferu – i jug je imao svoj show. Na društvenim mrežama pojavile su se fotografije aurore australis, čije su zrake i boje, unatoč jakoj mjesečini, uspjele očarati promatrače.
Znanstvenici su otkrili ogromni misteriozni otisak stopala: 'Pretpostavljamo da ima oko 6 metara'
I dok se solarna oluja postupno smiruje, stručnjaci iz NOAA-e napominju da se i dalje mogu očekivati polarna svjetla na višim geografskim širinama, s Kp indeksom koji ostaje oko 4,33. Ukratko – još uvijek ima šanse da nas nebo iznenadi još ponekom šarenom predstavom.