Ljudi su ostali zatečeni pojavom živućeg fosila: Svi su mislili da se radi o biljci, a onda se dogodilo ovo
Na društvenim mrežama se proširio video neobičnog morskog bića. Naime, na snimci se može vidjeti biće koje izgleda kao biljka, no kada krene plivati i micati se, svi shvaćaju da nije riječ o biljci.
Riječ je o perležnjacima (eng. Feather star), također poznati kao krinoide, morski su organizmi koji pripadaju razredu Crinoidea. To su vrsta ehinodermata, skupine koja uključuje i druge poznate životinje poput morskih zvijezda, ježinaca i morskih krastavaca. Perležnjaci su poznati po svom nježnom i perastom izgledu koji podsjeća na cvijet ili paprat.
Perležnjaci se nalaze u oceanima diljem svijeta, posebno u plitkim tropskim i suptropskim vodama. Obično žive na morskom dnu, pričvršćeni za stijene, koralje ili druge podloge pomoću drške ili struktura za pričvršćivanje. Međutim, neke vrste mogu plivati ili se kretati koristeći svoje duge, fleksibilne krake.
Neobična bića
Tijelo perležnjaka sastoji se od središnjeg diska s višestruko razgranatim krakovima, koji se mogu razlikovati u broju ovisno o vrsti. Kraci su prekriveni malim, pernatim (pernatim) izraslinama nazvanim "perje", što im daje karakterističan izgled. Ove peraste ruke koriste se za filtriranje hrane. Perležnjaci uhvaćaju sitne čestice hrane poput planktona tako da produže ruke u vodene struje i koriste cjevaste noge za prenošenje hrane do usta smještenih u središtu diska.
Perležnjaci su prekrasna bića i često su živopisno obojeni, u rasponu od nijansi crvene, narančaste, žute, ružičaste i ljubičaste. Mogu također imati uzorke i oznake koje im pomažu da se prilagode okolini ili privuku partnere.
Ovi fascinantni organizmi imaju dugu evolucijsku povijest koja seže oko 350 milijuna godina. Bili su mnogo brojniji i raznovrsniji u drevnim oceanima, ali danas su relativno manje uobičajeni. Ipak, perležnjaci ostaju važni članovi morskih ekosustava, doprinoseći biodiverzitetu i služeći kao pokazatelj zdravlja koraljnih grebena i drugih morskih staništa.