Ronioci su mislili da su našli prastaru olupinu, a onda je uslijedio šok: 'Počelo se kretati'
U vodama Salomonskog otočja otkrivena je dosad najveća kolonija koralja na svijetu, impresivnih dimenzija 34 puta 32 metra, odnosno 112 puta 105 stopa. Ova golema kolonija toliko je velika da je vidljiva čak i iz svemira, a procjenjuje se da je skrivena od ljudskih očiju nevjerojatnih 300 godina.
Kolonija se nalazi na dubini od 12 metara, što je vjerojatno razlog zašto je tako dugo ostala neotkrivena. Ekipa projekta Pristine Seas Nacionalne geografije, istražujući područje za koje su vjerovali da krije olupinu broda, bila je iznenađena kada je otkrila da je riječ o živom organizmu. Snimatelj Manu San Félix i njegov sin Inigo zaronili su kako bi bliže proučili strukturu i otkrili da se radi o nevjerojatnoj koloniji koralja.
Koralji, iako izgledom podsjećaju na biljke, zapravo su živi organizmi, bliski srodnici meduza i morskih vlasulja. Koloniju čine milijuni pojedinačnih koraljnih polipa, a procjenjuje se da ova monumentalna kolonija sadrži gotovo milijardu polipa, čineći je jednom od najvećih zajednica životinja na planetu.
Kako je preživjela?
Otkrivena kolonija pripada vrsti Pavona clavus, poznatoj kao koralj "lopatica" zbog oblika koji podsjeća na ljudsko rame. Ova vrsta tvrde koralje dolazi u raznim bojama, uključujući smeđu, žutu, crvenu, ružičastu i plavu. Iako su tvrdi, koralji su izuzetno osjetljivi na promjene u okolišu, što potvrđuje i ubrzano izbjeljivanje koralja koje svijet svjedoči posljednjih desetljeća.
Kolonija je uspjela preživjeti zahvaljujući svom specifičnom položaju, gdje hladnije vode i obližnja podvodna terasa pružaju zaštitu. Nevjerojatno je da je ova kolonija preživjela sve promjene koje su pogodile oceane tijekom posljednjih 300 godina. To znači da je bila prisutna još prije nego što je potpisana Deklaracija o neovisnosti 1776. godine.
Pronađen 'prokleti' brod koji je nestao prije sto godina: Za njega se veže strašna praznovjerna priča
Od tada, oceani su svjedočili globalnom zagrijavanju bez presedana, prekomjernom izlovu ribe, zagađenju, poljoprivrednim otjecanjima i zakiseljavanju mora. Ipak, ova kolonija koralja uspjela je opstati zahvaljujući zaštiti lokalne zajednice. U vodama Salomonskog otočja, morem upravljaju lokalne zajednice, koje su dosad uspješno čuvale ovo prirodno blago.
Sada se, međutim, postavlja pitanje kako će ova kolonija biti zaštićena u budućnosti. Lokalna zajednica poziva na nacionalnu podršku kako bi se osigurala dugoročna zaštita ove prirodne povijesti.