VRSTE POŽARA: zbog čega nastaju i kako ih ugasiti

Evo koje su i kako, odnosno s čime ih ugasiti:
Požari klase A - papir, drvo, plastika...
Požare klase A uzrokuje zapaljenje krutih materijala poput papira, smeća, plastike, gume, tkanine, ugljena i drva. Za njihovo gašenje se koriste voda, aparati za gašenje s pjenom i ABC prahom. Na aparatima je označeno za koju klasu su namijenjeni.
Požari klase B - boje, lakovi, alkohol...
Požari klase B su požari zapaljivih tekućina poput boja, lakova, nafte, benzina, smole, alkohola i razrjeđivača. Za njihovo gašenje se koriste aparati s ABC prahom, pjenom ili CO2, a u hitnim slučajevima mogu poslužiti i druga sredstva kojima se vatru može ugušiti, odnosno odsjeći od kisika, na primjer pijesak ili soda bikarbona, ako su dostupni u dovoljnoj količini. Korištenje vode se ne preporučuje jer može raširiti samu zapaljenu tekućinu po većoj površini.
Požari klase C - metan, butan...
Požari klase C su požari zapaljivih plinova popit metana i butana. Ako moguće, bitno im je uskratiti kisik i zatvoriti izvor samog plina. Sredstva za njihovo gašenje su aparati s CO2, pjenom i ABC prahom.
Požari klase D - aluminij, litij...
Požari klase D su požari lakih metala kao što su aluminij, magnezij, litij i kalij. Za njihovo gašenje služe aparati s D prahom. Za njihovo gašenje se nikada ne smije koristiti voda.
Požari klase F - životinjske masti, biljna ulja...
Požare klase F uzrokuje zapaljenje životinjskih masti i biljnog ulja i obično nastaju prilikom kuhanja. Za njihovo gašenje se također nikada ne smije koristiti voda jer će doći do eksplozije masnoće.
Umjesto vode, gasi ih se aparatima s F prahom, ili se alternativno posudu pokrije poklopcem, vlažnom pamučnom krpom ili dekom za gašenje požara. Važno je da posuda ostane pokrivena nekoliko minuta, jer postoji mogućnost da se pregrijano ulje u dodiru sa zrakom opet zapali.
U Europskoj Uniji još nisu klasificirani požari koje uzrokuje struja, odnosno pregrijavanje električnih aparata, kratki spojevi i slično. Voda i pjena se ne mogu koristiti za njihovo gašenje, štoviše mogu dovesti do smrtonosnih posljedica. Ako moguće, poželjno je izbaciti izvor samog požara iz strujnog kruga (iskopčati ga iz struje, ako je u pitanju kućanski aparat). Za gašenje samog požara je poželjno koristiti aparate s CO2, makar požar može prijeći u klasu A jednom kad izvor više nema stalan dotok struje.
Prije nego što se upustite u gašenje bilo koje vrste požara – ako ste na radnom mjestu – aktivirajte protupožarni alarm i pozovite vatrogasce, osigurajte da drugi nisu u opasnosti od požara i da vas ne ugrožavaju otrovni plinovi, da imate ispravan aparat (i ispravnu vrstu) za gašenje i lako dostupan način da se maknete od opasnosti. Ako sumnjate u bilo koju od navedenih stavki, maknite se na sigurno i prepustite gašenje profesionalcima.