Bušenje ušiju kod djece – preporuke, savjeti, mišljenja

U Hrvatskoj nije zakonom regulirana dobna granica za piercing te ju svaki studio određuje individualno. Najpoznatiji piercing studio u Zagrebu, Octopus piercing&tattoo studio, tako ima propisano pravilo kojim ističu da ne buše uši djeci mlađoj od 12 godina, a onoj od 12 do 14 buše samo ušne resice. Također, za sve one koji žele omogućiti svojoj djeci mlađoj od 12 godina bušenje ušiju imaju pripremljene stručne informacije o tome zašto je važno bušiti ih upravo u piercing studiju. Neka od upozorenja odnose se na rizik od infekcija, oštećenje tkiva, asimetrične rupe i neadekvatne savjete za brigu o probušenoj rupi.
U kojoj je dobi bušenje ušiju prihvatljivo?
Kao i u svemu vezanom za razvoj djeteta, odgovor na ovo pitanje izrazito je individualan.
U nekim je kulturama tradicionalno da se djevojčicama gotovo odmah probuše uši. Rano bušenje ušiju opće je prihvaćeno i u latinoameričkim te afroameričkim, a praksa postaje sve popularnija i u drugim kulturama.
Ako ne probušite uši svome djetetu u vrlo ranoj dobi, vjerojatno je najbolje pričekati godine u kojima će se moći samostalno brinuti o piercingu u fazi zacjeljivanja.
Na što treba obratiti pažnju prilikom bušenja ušiju?
Uši se mogu bušiti različitom opremom – piercing pištoljem koji „puca” naušnicu kroz režanj ili iglom. Najvažnije je pobrinuti se da su prostor i oprema sterilni te da piercing majstor nosi kirurške rukavice.
Često ste na izlozima zlatarni mogli vidjeti natpis „bezbolno bušenje ušiju”. U zlatarnama se koristi isključivo piercing pištolj čiji naziv odgovara izgledu uređaja, a na kraju cijevi nalazi se sistem za bušenje. Prednja strana drži naušnicu, a takozvani leptirić kojim se naušnica učvršćuje. Ušna resica ide u sredinu ova dva dijela te se stiskom gumba kroz nju ispaljuje
Ovi se pištolji, za razliku od igle, ne mogu sterilizirati u autoklavu zbog plastičnih dijelova koje sadrže što znači da kriteriji potrebni za održavanje ove piercing opreme nisu zadovoljeni. Prilikom bušenja, čestice krvi i tkiva mogu se zadržati na aparatiću te doći u kontakt s otvorenom ranom drugog klijenta. Ovo povećava rizik od infekcija i krvno prenosivih bolesti.
Nakit je također izuzetno bitan faktor o kojem morate razmisliti. Većina stručnjaka savjetuje da se djetetu ne buše uši dok primi cjepivo protiv tetanusa. Nužno da nakit bude kvalitetan kako ne bi izazvao reakcije i da leptirići koji drže nakit budu dovoljno učvršćeni i sigurni za djecu. Octopus navodi kako je medicinka napravljena od neimplatacijskog materijala na koji neki ljudi mogu alergijski odreagirati te da bi inicijalni nakit trebao biti od implatacijskog čelika 316L, titana gradacije G23 ili od bioplasta.
Kako izgleda adekvatna njega i proces zarastanja?
Ono što se nikako ne preporučuje jest okretanje nakita, čišćenje piercinga alkoholom i stavljanje proizvoljnog nakita dva tjedna nakon bušenja ušiju!
Okretanjem nakita iritirate ranu što može dovesti do oticanja, infekcija uslijed diranja rane neopranim rukama ili rasta divljeg mesa oko piercinga. Nanošenjem alkohola također iritirate otvorenu ranu koja može postati osjetljiva i bolna na dodir.
Za ušnu resicu, period zarastanja rane traje do dva mjeseca, a piercing je zarastao onda kada unutar rupice izraste nova koža. Prijevremeno vađenje i vraćanje nakita dovodi do oštećenja piercing kanalića koji zatim mora zarastati isponova.
Piercing ušne resice čistite jednom dnevno, a za čišćenje možete koristiti Septastol Oxygen liquid ili Betadin. Prije čišćenja rane i nakita, uvijek temeljito operite ruke!
Iako vam bušenje ušiju djeluje kao banalan zahvat koji ne može poći po zlu, kao i oko svega vezanog za naše tijelo, važno je informirati se! Ovo posebice vrijedi u situacijama u kojima ne donosite odluku za sebe, već za svoje dijete.