Vrlo važno upozorenje znanstvenika: U roku od samo pet godina nestat će jedno od najimpresivnijih mjesta na svijetu
Ako se odmah ništa ne poduzme za očuvanje vode u Utahu, znanstvenici iz Sjedinjenih Država kažu da će Veliko slano jezero, jedno od najimpresivnijih mjesta na svijetu, nestati za samo pet godina. U ovom trenutku, da bi se preokrenuo negativan trend, svake godine bi trebalo u jezero ući dovoljno vode da pokrije više od 2,5 milijuna jutara zemlje (preko 10.000 četvornih kilometara).
Da to stavimo u perspektivu, jedan akr-stopa sadrži oko 326 000 galona (preko 1,2 milijuna litara) vode. Danas se samo oko 0,1 milijun hektara stopa vode svake godine vrati u poznato jezero u Utahu, a to nije ni blizu dovoljno. Od 2020. godine jezero gubi više od milijun hektara stopa vode godišnje.
Kako bi se ekosustav izvukao s ruba, istraživanje koje su vodili znanstvenici sa Sveučilišta Brigham Young (BYU) otkriva da se potrošnja vode u regiji mora smanjiti za najmanje jednu trećinu, a možda i za polovicu. "Unatoč ohrabrujućem rastu zakonodavnog djelovanja i javne svijesti, većina stanovnika Utahe ne shvaća hitnost ove krize", pišu istraživači u opsežnom brifingu o tom pitanju, koji je vodio ekolog Benjamin Abbott s BYU-a.
Prijelomna točka
"Primjeri iz cijelog svijeta pokazuju da gubitak slanog jezera pokreće dugoročni ciklus ekološke, zdravstvene i ekonomske patnje. Bez koordiniranog spašavanja, možemo očekivati široko rasprostranjeno onečišćenje zraka i vode, brojne popise ugroženih vrsta u Zakonu o izumiranju i pad u poljoprivredi industriju i ukupnu kvalitetu života", navodi dalje. Izvješće poziva guvernera Salt Lake Cityja da smjesta pokrene hitnu akciju spašavanja istoimene metropole na čitavom području sliva. Veliko slano jezero nije samo utočište važne flore i faune, ono također štiti kvalitetu zraka, uklanja onečišćenje vode i ublažava lokalno vrijeme, poput snježnih padalina u obližnjim planinama.
Nedavna istraživanja, međutim, pokazuju da ekosustav doseže opasnu prijelomnu točku. Kako se milijuni litara vode godišnje preusmjeravaju iz jezera, razina slanosti počela je rasti. Koncentracije soli sada su tako visoke da se flora i fauna bore za preživljavanje. U nekim područjima, poput sjevernog rukavca jezera, rezultat je uzrokovao da vodena masa postane ružičasta, potaknuta masovnim odumiranjem fotosintetskih mikroba.
"Sjeverni rukavac jezera upozorenje je što bi budućnost mogla donijeti ako se tok vodotoka ne obnovi. Odsječen željezničkom prugom 1959. godine, Sjeverni rukavac gotovo da ne prima površinsko otjecanje", objašnjava se u brifingu. "Nedostatak protoka slatke vode uzrokovao je da salinitet dostigne zasićenje, ubijajući mikrobiolite i alge koji čine osnovu hranidbene mreže jezera. Poremećena cirkulacija jezera privremeno je uzrokovala najviše razine metil žive u zemlji." Kako se korita jezera isušuju, postoji opasnost od ispuštanja ugrađenog arsena, žive, olova, bakra, organskih zagađivača i cijanotoksina u zrak putem čestica prašine. Prašina oslobođena iz jezera koje se suši također može oštetiti usjeve, degradirati tlo i uzrokovati prerano topljenje snijega.
Strašna posljedice
U Kaliforniji, kada je slano jezero slično onom u Utahu presušilo zbog ljudske aktivnosti, lokalni su stanovnici iskusili astmu i kardiovaskularne probleme u puno većoj stopi nego prije. Nažalost, prosječan potrošač vode u Utahu ne može puno pomoći. Oni mogu ukloniti svoje prskalice, izbjegavati biljke koje gutaju vodu u svom vrtu i zagovarati bolju politiku zaštite okoliša na državnoj i federalnoj razini. Ali voda koju koriste u svojoj kući gotovo uvijek se tretira i ponovno koristi. Voda preusmjerena iz Velikog slanog jezera i njegovog slivnog područja – koje se proteže na oko 23 milijuna hektara – uglavnom se koristi za industrijsku poljoprivredu. Tri četvrtine potrošene vode iz porječja jezera trenutno odlazi na navodnjavanje usjeva, a ekstrakcija minerala usisava još 9 posto. Smanjenje oslanjanja farmera na navodnjavanje najbolji je i možda jedini način da se spasi jezero, ali to će zahtijevati sustavne političke i društvene promjene u Utahu i okolnim državama.
Ako se koordinirana akcija ne dogodi u prvoj polovici ove godine, istraživači upozoravaju da će biti katastrofalnih posljedica. "Suočavanje s ovom krizom zahtijevat će mjere očuvanja bez presedana u sjećanju", pišu istraživači. "Poništiti kolaps sustava Velikog slanog jezera možda je najveći izazov s kojim smo se suočili u povijesti naše države. Međutim, povijest pokazuje da je naša zajednica sposobna upravo za ovakvu vrstu hrabre kolektivne akcije. "Na primjer, naši domorodački i pionirski prethodnici prilagodili su se prirodnoj varijabilnosti vremena i klime koja bi ugasila većinu civilizacija. "U novije vrijeme, kada je pretjerano povlačenje uzrokovalo presušivanje jezera Utah 1934. i 1935., uvedene su hitne promjene u infrastrukturi i vodnoj politici, dopuštajući jezeru da se ponovno napuni." Utahni to mogu. Nije prekasno.