Znanstvenici su otkrili signal iz svemira, uvjereni su u jedno: Javio se više puta, iz sredine Mliječne staze
Ponekad hvatamo signale iz dubina svemira i često je uzbudljivo pitati se što ih je uzrokovalo. Doista, ideja da bi to mogli biti izvanzemaljci je zanimljiva.Međutim, kada težimo dosljednoj detekciji radio valova, to je obično nešto poput pulsara, a ne mali zeleni čovječuljci koji nas pokušavaju nazvati.
Nova studija uzela je softver razvijen za otkrivanje ponavljajućih uzoraka radio valova iz svemira i koristi ih kako bi pokušala otkriti je li neki od signala koje hvatamo nešto drugo.
Zanimljiva studija
Konkretno, žele znati bi li signali iz središta naše galaksije, Mliječne staze, mogli biti od zajednice vanzemaljskog života koja traga za inteligentnim bićima poput nas. Istraživači i njihov softver mogu proći kroz 1,5 milijuna uzoraka podataka u pola sata, čineći našu sposobnost obrade svih signala koji stižu do Zemlje mnogo bržima.
Projekt je Breakthrough Listen Investigation for Periodic Spectral Signals (BLIPSS), a vodi ga student diplomskog studija Sveučilišta Cornell Akshay Suresh. Koautor studije Steve Croft objasnio je da ono što oni zapravo traže su uzorci koji se ponavljaju i uske širine pojasa, budući da je malo vjerojatno da će prirodni fenomeni proizvesti takav signal.
Rekao je: "Breakthrough Listen bilježi ogromne količine podataka, a Akshayeva tehnika pruža novu metodu koja nam pomaže u potrazi za iglama u tom plastu sijena koje bi mogle pružiti primamljive dokaze o naprednom izvanzemaljskom obliku života."
I mi šaljemo signale
Iako stručnjaci prvi put nisu uočili znakove vanzemaljskog života, nastavit će tražiti taj nedokučivi znak da je istina tamo negdje.
Čovječanstvo je nedavno testiralo kako bi bilo primiti izvanzemaljsku komunikaciju emitirajući poruku s Marsa i izazivajući ljude da dešifriraju što ona kaže. Iako hvatamo signale iz dubina svemira, i sami smo prilično bučan planet s vlastitim nizom satelita i signala.