Astronauti snimili fotografiju vulkanskog ždrijela u Sahari: Ono što su uhvatili uistinu tjera strah u kosti
NASA je objavila zastrašujuću fotografiju jezive "lubanje" koja izgleda kao da gleda prema svemiru iz srca ogromnog vulkanskog kratera u Čadu.
Nevjerojatna slika snimljena je 12. veljače od strane neimenovanog astronauta na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS), dok se svemirski brod kretao iznad Tibesti masiva, planinskog lanca koji se proteže preko sredine Sahare kroz Čad i Libiju. Slika je objavljena 31. listopada putem NASA-ina Zemaljskog opservatorija.
Lubanja se nalazi na dnu Trou au Natrona, poznatog i kao Doon Orei, vulkanskog kaldera širokog 1000 metara koji je ostao nakon masivnog vulkanskog izbijanja prije stotine tisuća godina. Geološka udubina nalazi se južno od Tarso Toussidéa, još većeg vulkanskog objekta koji je dom potencijalno aktivnog strato vulkana.
Nekada je tu bilo jezero
Bijela boja usta, nosa i lijevog obraza lubanje dolazi od natrija, prirodne slane smjese koja sadrži natrijev karbonat dekahidrat, natrijev bikarbonat, natrijev klorid i natrijev sulfat. Oči i nosne šupljine su cindarski konusi, strme konične humke izgrađene oko vulkanskih otvora koji se uzdižu iznad ostatka dna kaldera. Tamno područje lijevo od lica je sjena koju stvara visoka stijena kratera, što lubanji daje karakterističan oblik, piše Live Science.
Trou au Natron je danas pust i bez života, ali stručnjaci vjeruju da je bila živahno ledeno jezero sve do otprilike prije 14.000 godina.
Šezdesetih godina prošlog stoljeća istraživači su pronašli fosile morskih puževa i planktona ispod natronom prekrivenog dna kaldera, prema Zemaljskoj opservatoriji. A 2015. godine je ekspedicija pronašla fosile algi koji datiraju unatrag 120.000 godina.
Unatoč tome što je barem jednako star kao fosili unutar isušenog jezera, Trou au Natron je zapravo jedno od najmlađih vulkanskih obilježja u Tibesti masivu, prema Zemaljskoj opservatoriji. Okolni vulkani vjerojatno su puno stariji.