Evo kako manjak sna utječe na vaše zdravlje: Postoji opasnost od opake bolesti
Studije su naglasile razne aspekte ovog problema, uključujući jačanje imunološkog sustava, smanjeni rizik od srčanih i metaboličkih stanja, te povezanost sa smanjenim rizikom od pretilosti i dijabetesa tipa 2.
Istraživači sa Sveučilišta Pennsylvania State otkrili su da spavanje samo pet sati dnevno tijekom četiri dana može značajno utjecati na osjećaj sitosti, čak i nakon obroka s visokim udjelom masnoće. Studija je analizirala 15 zdravih muškaraca u 20-ima, koji su nakon razdoblja nedostatka sna pokazivali smanjenu metabolizaciju lipida, što povećava rizik od nakupljanja masnih naslaga u arterijama, piše Kreni Zdravo!.
Druga studija Sveučilišta Ball State ukazuje na zabrinjavajući trend nedovoljnog sna među zaposlenima u SAD-u. Gotovo trećina američkih radnika spava sedam sati ili manje, pri čemu je taj problem u porastu.
Dobar san je iznimno važan
Analizirajući 150.000 zaposlenih od 2010. do 2018., istraživanje je pokazalo da je 36% zaposlenika u 2018. godini izvijestilo o nedostatku sna, u usporedbi s 31% u 2010. godini. Posebno su visokorizična zanimanja poput zdravstva, policije, vojske, prijevoza te rukovanja materijalima i proizvodnje.
Dugotrajno nedostatak sna povezan je s nizom ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući pretilost, dijabetes, visoki krvni tlak, oslabljeni imunološki sustav, tjeskobu i depresiju. Također, primjećuje se povećan rizik od hiperaktivnosti kod djece, što može dovesti do problema poput ADHD-a.
Dokazali su da se prehlada može liječiti juhom: Ključan je samo jedan sastojak u ovom jelu
Pored toga, upotreba tehnologije, posebno ispred ekrana prije spavanja, čest je faktor nedostatka sna. Plavo svjetlo koje emitiraju uređaji može narušiti prirodne obrasce spavanja. Preporučuje se izbjegavati ekrane barem sat vremena prije spavanja. Ipak, tehnologija može biti i saveznik u promicanju boljeg sna, kroz alate poput pametnih satova za praćenje obrasca spavanja i postavljanje alarma za spavanje.