Zastrašujuće satelitske snimke: Jedno ogromno područje Zemlje polako je počelo tonuti
Novo istraživanje provedeno od strane Virginia Tech i američkog Geološkog istraživačkog zavoda (USGS) otkriva zabrinjavajuće podatke o potapanju ključnih gradova i naselja na istočnoj obali Sjedinjenih Američkih Država. Snimci prikupljeni putem raznih satelita ukazuju na ozbiljno potapanje terena, poznato kao "subsidence," što predstavlja ozbiljan rizik za infrastrukturu, uključujući temelje zgrada, ceste, plinske i vodovodne cijevi.
Među najpogođenijim područjima su New York City, Long Island, Baltimore, Virginia Beach i Norfolk, gdje se područja brze subsidence pojavljuju uz sporije potapanje te stabilne dijelove terena. Ovo potapanje, kada se kombinira s rastućim razinama mora uzrokovanima klimatskim promjenama, povećava rizik od poplava i pogoršava štetu koja nastaje.
Prema istraživanju, neka područja na istočnoj obali SAD-a potapaju se brzinom od čak 5 milimetara godišnje, što je brže od globalnog rasta razine mora. Ova pojava izaziva ozbiljne brige, pogotovo u područjima s visokom gustoćom stanovništva i imovine, gdje se često zanemaruje održavanje infrastrukture.
Ovo izaziva zabrinutost
Leonard Ohenhen, vodeći istraživač i doktorand na Virginia Tech Earth Observation and Innovation Lab, upozorio je na problem kontinuirane neregulirane subsidence na istočnoj obali SAD-a. "Ovo bi trebalo izazvati zabrinutost, pogotovo u područjima s visokom gustoćom stanovništva i imovine te povijesnom nebrigom prema održavanju infrastrukture," istaknuo je.
Ohenhen i njegov tim, zajedno s profesorom Manoochehr Shirzaei iz Virginia Tech Earth Observation and Innovation Lab, koristili su podatke prikupljene putem satelita kako bi izradili digitalne karte terena. Na temelju tih podataka, stvorili su visokorazlučive slike potapanja terena, otkrivajući značajan broj područja koja se potapaju brzinom od barem 2 mm godišnje, s posebnim "vrućim točkama" potapanja oko ključnih infrastrukturnih čvorišta.
"Zaista je važno naglasiti da ovo potapanje zemlje nije apstraktna prijetnja. Ono utječe na svakoga od nas, možda postupno, ali posljedice su stvarne," istaknuo je Shirzaei. Ova informacija, prema Patricku Barnardu, geologu u USGS-u i suautoru studije, iznimno je vrijedna jer pruža uvid u problematiku koju do sada nitko drugi nije obrađivao.