Nevjerojatno otkriće u srcu mistične Amazone: Pronađena su golema drevna naselja skrivena duboko u šumi
Laserske tehnologije omogućile su otkrivanje kompleksne mreže prekolumbovskih struktura i cesta skrivenih ispod krošnje prašume Amazone. Sa svojih 2.500 godina, ovo je najstarije (i najveće) otkriće poljoprivredne civilizacije ikad zabilježene u gustoj prašumi Južne Amerike.
Arheolozi proučavaju lokalitet u dolini Upano, smještenom duž istočnih Anda, već nekoliko desetljeća. Međutim, nisu shvatili koliko je elaborirana civilizacija bila sve dok nisu počeli promatrati ekvadorski krajolik pomoću zračnog lidara (lidar za detekciju i mjerenje udaljenosti) - gdje se tisuće infracrvenih laserskih impulsa reflektiraju ponovljeno s krajolika kako bi otkrili strukture skrivene ispod vegetacije, prema studiji objavljenoj u časopisu Science u četvrtak (11. siječnja).
'Teško je vidjeti što je skriveno'
"Posjetio sam lokalitet mnogo puta, ali lidar mi je pružio drugačiji pogled na zemlju", rekao je vodeći autor studije Stéphen Rostain, arheolog i direktor istraživanja na Francuskom nacionalnom centru za znanstvena istraživanja (CNRS). "Pješice imate drveće na putu, teško je vidjeti što je zapravo skriveno tamo." Arheološka iskopavanja pokazala su da je lokalitet, koji pokriva otprilike 600 četvornih kilometara, bio naseljen otprilike od 500. pr. Kr. do negdje između 300. i 600. godine, prema studiji.
Istraživači su koristili lidar kako bi ocijenili polovicu prostranog lokaliteta, koji su izgradili pripadnici prekolumbovskih kultura Kilamope i Upano, dvije sedentarne poljoprivredne zajednice koje su nekoć nastanjivale dolinu. Nakon "pauze", neka od naselja bila su naseljena kulturom Huapula, prema studiji. Lidar je pokazao da lokalitet sadrži više od 6.000 pravokutnih zemljanih platformi, trgovačkih struktura i humaka koji su bili povezani putem opsežne mreže ravnih cesta i staza.
15 naselja
"Ceste nisu samo isprepletene kroz cijeli lokalitet, već su vodile i izvan lokaliteta", rekao je Rostain. "Ove ceste zajedno su funkcionirale i koristile su se za povezivanje zajednice."
Istraživači su također otkrili skupine od gotovo 15 "različitih" naselja različite veličine i broja struktura, prema izjavi. Neka od tih naselja također su imala "velike humke" koje su se protezale do 150 metara i bile visoke 8 metara, rekao je Rostain, dodajući da je "impresivno" koliko je lokalitet elaboriran i po raznolikosti konstrukcija i ogromnosti nekih struktura.
S obzirom na svoju veličinu i složenost, lokalitet "sliči sličnim urbanskim sustavima Maja u Srednjoj Americi", prema izjavi.
"Takvo otkriće još je jedan živopisan primjer potcjenjivanja dvostruke baštine Amazone: okolišne, ali i kulturne, a time i autohtone", napisali su autori studije u svom radu. "...vjerujemo da je ključno temeljito revidirati naša pretpostavljena stajališta o svijetu Amazone i, čineći to, reinterpretirati kontekste i koncepte u svjetlu nužne inkluzivne i participativne znanosti."