Bizarna anomalija u magnetskom polju pronađena duboko ispod legendarnog jezera
U novim kartama otkriven je skriveni hidrotermalni sustav ispod legendarnog jezera Rotorua u Novom Zelandu, koje je postavka za poznatu ljubavnu priču Māora.
Jezero Rotorua smješteno je u srcu ogromnog drevnog kratera uspavanog vulkana na Sjevernom otoku Novog Zelanda. Jezero ima bogatu povijest: to je mjesto gdje se kći utjecajnog poglavice navodno nosila s zabranjenom ljubavlju plivajući preko jezera kako bi bila s mladim ratnikom.
Područje Rotorua također je poznato po hidrotermalnoj aktivnosti, a na internetskoj stranici Turističke zajednice Novog Zelanda navodi se da se oblaci pare šire oko obale jezera, a sumpor daje "čarobnu zelenu-plavu" boju vodi. Znanstvenici iz istraživačkog instituta GNS Science u Novom Zelandu sada su detaljno kartirali dno jezera Rotorua, otkrivajući krater erupcije, drevnu rijeku i veliki magnetski anomalitet na južnom dijelu jezera. Ove nove karte prvi put dokazuju da se kopneni hidrotermalni sustavi Rotorua protežu u skrivene dubine jezera.
Grad se pretvorio u totalnu i pomalo zastrašujuću ludnicu: Ljudi odjednom počeli skakati s krovova
'Kao da smo prvi put stavili naočale'
Cornel de Ronde, glavni znanstvenik u GNS Science, rekao je za Live Science da je vidjeti karte poput stavljanja naočala po prvi put kada niste ni shvatili da ih trebate. "Napokon stavite te naočale i možete vidjeti sitni tisak", rekao je.
Karte pokrivaju 55 četvornih kilometara, što je oko 68% dna jezera, prema priopćenju GNS Science. Kraljevska mornarica Novog Zelanda prikupila je neke od podataka, kartirajući fizičke značajke dna jezera pomoću multibeam eha sonara - vrste sonara. Također su proveli magnetske ankete koje su otkrile magnetski anomalitet.
"Obično s vulkanskim stijenama, kada magnetometrom prelazite preko njih, dobivate vrlo pozitivne anomalije, ali u ovom slučaju dobivamo negativne anomalije, vjerojatno zbog vrlo niske magnetske osjetljivosti", rekao je de Ronde. Vulkanske stijene obično sadrže visoko magnetski mineral magnetit, ali u jezeru Rotorua znanstvenici vjeruju da su hidrotermalne tekućine prošle kroz stijene i pretvorile magnetit u pirit, ili šljunak, koji ima gotovo nikakav magnetski signal. Ovaj hidrotermalni proces bi preokrenuo magnetski signal i objasnio negativnu anomaliju.
Unatoč svim tim aktivnostima, temperature vode blizu dna jezera obično su hladne, oko 14 stupnjeva Celzijusa, prema de Rondeu. To je zato što je jezero tako veliko da ima dovoljno hladne vode da neutralizira toplinu koja dolazi odozdo, a temperatura varira samo oko 1 stupanj C tijekom mjeseca. "Nitko tko pliva u jezeru ne bi to primijetio, ali s instrumentacijom, mi to vidimo", rekao je de Ronde.