Satelit snimio jeziv prizor na Zemlji: Pojavile su se 'NLO rupe' iznad jednog dijela planete, pogledajte ih
Nedavno se iznad Floride pojavila skupina jezivih kružnih rupa u oblacima, što pokazuje zadivljujuća nova slika NASA-e. Rijetki događaj, koji je ranije (i pogrešno) povezivan s NLO-ima, ima iznenađujuće jednostavno objašnjenje - no znanstvenicima je trebalo više od 60 godina da to shvate. NASA-in satelit Terra fotografirao je čudne praznine, poznate kao rupe u oblacima, iznad Meksičkog zaljeva uz zapadnu obalu Floride 30. siječnja. NASA-in ZemaljskI opservatorij objavio je impresivnu sliku 26. veljače.
Neobične, kružne rupe poput ovih počele su se pojavljivati još 1940-ih, potičući divlje teorije da su rezultat NLO-a. Međutim, zapravo ih stvaraju zrakoplovi koji lete kroz oblake. Na novim fotografijama nalaze se dva tipa oblaka: cavum oblaci, koji su velike, kružne rupe; i kanalni oblaci, koji imaju više ovalni oblik. Obje vrste najčešće se pojavljuju u altokumulusnim oblacima - superohlađenim vrpcama vodene pare koje plutaju na nebu između 2.100 i 5.500 metara iznad površine, puno više nego većina kišnih oblaka.
Altokumulusni oblaci mogu biti hladni i do oko minus 15 stupnjeva Celzijusa bez da im se vodene kapi smrznu. To je zato što je na toj visini manje sitnih čestica, poput prašine i peludi, potrebnih da se kristali leda formiraju u zraku.
Kako nastaju
Međutim, kada zrakoplovi prolaze kroz oblake s krilima ili propelerima, mogu dodatno ohladiti okolnu vodenu paru za čak 20 C. Pri tim izuzetno niskim temperaturama, kapi se smrzavaju čak i bez čestica oko kojih se formiraju i počinju padati ispod rupa, stvarajući niti od oblaka, poznate kao virga.
Te niti oblaka često vise ispod rupa iz kojih su pale i mogu se vidjeti u središtu maglovitih praznina kada se gledaju odozgo. Rupe na novoj slici sve su stvorili avioni koji su polijetali s Međunarodne zračne luke Miami.
Cavum i kanalni oblaci također se mogu prirodno formirati kada određena područja atmosfere ohlade, ali to je rijetko. Znanstvenici su tek u posljednjih 15 godina otkrili što uzrokuje češće umjetno stvorene rupe. U studiji iz 2011. godine istraživači su koristili satelitske snimke i podatke o letu kako bi dokazali da su avioni odgovorni. Studija je također pokazala da kut pod kojim avioni izlaze i spuštaju se kroz oblake utječe na to kakva će se rupa pojaviti: strmiji kut stvorit će kružnije cavum oblake, dok će plići kut stvoriti rastegnute kanalne oblake.
Cavum i kanalni oblaci obično traju oko jednog sata prije nego što se zatvore, ali njihov životni vijek mogu utjecati i drugi čimbenici poput temperature, gustoće oblaka i brzine vjetra, utvrdila je studija. Rupe ne predstavljaju prijetnju ljudima na zemlji, ali mogu blago povećati količinu oborina u područjima oko zračnih luka, pokazala je studija.