Svijetu se u 2024. sprema novi vremenski kaos, El Nina će naslijediti nešto puno gore: 'To je nepoznati teritorij'
Očekuje se da klimatski fenomen El Niño uskoro ustupi mjesto suprotnom obrascu u atmosferi i oceanu, La Niñi, što bi moglo imati značajne posljedice za svijet. Ova klimatski preokret mogao bi povećati rizik od jakih uragana u Atlantskom oceanu i donijeti sušnije vrijeme u južnim dijelovima SAD-a. Globalno, La Niña obično dovodi do opadanja temperatura, no učinci su često odgođeni, pa će 2024. vjerojatno i dalje biti jedna od pet najtoplijih godina u klimatskoj povijesti, kaže Tom Di Liberto, klimatolog iz Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA), za Live Science.
"Sve ukazuje na to da će 2024. biti još jedna topla godina", rekao je Di Liberto. El Niño i La Niña opisuju suprotne obrasce u pasatnim vjetrovima koji pušu zapadno od Južne Amerike prema Aziji. U neutralnoj godini, kada nijedan od tih fenomena nije aktivan, pasatni vjetrovi guraju toplu vodu prema zapadu, omogućujući hladnijoj vodi da se podigne iz dubina. Kada je El Niño u igri, pasatni vjetrovi slabe, pa istočni Pacifik, uz zapadnu obalu Sjeverne i Južne Amerike, ostaje topliji. To utječe na mlazne struje, koje se premještaju prema jugu, sušeći Kanadu i sjever SAD-a, dok donose vlagu južnim dijelovima SAD-a.
Kada je La Niña u pitanju, pasatni vjetrovi jačaju, gurajući toplu vodu prema Aziji, a povećavajući "upwelling" hladne vode uz pacifičku obalu Amerike. Mlazne struje premještaju se prema sjeveru, što suši jugozapad i jugoistok, a donosi vlažnije vrijeme na pacifički sjeverozapad i Velika jezera.
Sezona uragana
Obrazac El Niño službeno je bio aktivan od lipnja 2023., ali NOAA-in Centar za prognozu klime sada navodi da obrazac slabi, s 85% šanse za prijelaz na neutralne uvjete prije lipnja. La Niña bi se potom trebala vratiti, s 60% šanse za uvjete La Niñe između lipnja i kolovoza, izvještavaju Nacionalni centri za predviđanje okoliša.
"Kada je u pitanju El Niño ove snage, nije neuobičajeno vidjeti brzi kraj i brzu promjenu u La Niñu," rekao je Di Liberto.
Prijelaz iz El Niña u La Niñu povećava rizik od snažne sezone uragana, kaže Alex DesRosiers, doktorand iz atmosferskih znanosti na Državnom sveučilištu Colorado. Tijekom El Niña, toplina s istočnog Pacifika ulazi u gornje slojeve atmosfere, stvarajući jače vjetrove na visokim visinama. To uzrokuje vertikalni vjetrovni smicaj - razliku u brzini i smjeru vjetra na površini u odnosu na visinu. A vertikalni vjetrovni smicaj, DesRosiers je rekao za Live Science, "može djelovati da rastavi uragane dok se pokušavaju formirati".
Tijekom La Niñe, vjetrovi u gornjem sloju atmosfere smiruju se, smanjujući vjetrovni smicaj. To omogućuje konvekciju toplog, vlažnog zraka s površine oceana da formira velike oluje.
Snažne oluje
"Kako se krećemo prema La Niñi, atmosfera postaje više pogodna za stvaranje i intenziviranje oluja," rekao je DesRosiers. Zbog očekivane La Niñe i trenutno izuzetno toplih površinskih temperatura Atlantskog oceana, tim CSU-a za tropsko vrijeme i klimatska istraživanja trenutno predviđa vrlo aktivnu sezonu uragana u Atlantskom oceanu, s predviđanjem 23 imenovane oluje (u odnosu na prosjek od 14,4) i pet uragana 3. kategorije ili više (u odnosu na prosjek od 3,2). Ova godina mogla bi nalikovati na 2010. i 2020., obje koje su bile sezone oluja, iako nije zajamčeno da će snažne oluje utjecati na kopno, rekao je DesRosiers.
Svi ti klimatski obrasci odvijaju se u pozadini rastućih temperatura oceana i površina. Dakle, iako La Niña obično donosi niže temperature sjevernom SAD-u, ovaj bi dio zemlje mogao ipak doživjeti vrelo ljeto zbog učinaka klimatskih promjena, rekao je Di Liberto.
Iako je 2023. bila godina El Niño, koja bi trebala suzbijati uragane, vidjeli smo sezonu uragana iznad prosjeka, rekao je DesRosiers. Ova aktivna sezona oluja može biti dijelom zbog 2023. godine kao najtoplije godine dosad zabilježene.
"S Atlantskim oceanom koji je ovako topao," rekao je, "sada smo u nepoznatom teritoriju."