Liječnici izdali oštro upozorenje: 'Ovaj predmet u kuhinji uzrokuje ozbiljne infekcije i prepun je bakterija'
Liječnik je izdao oštro upozorenje o uobičajenom kuhinjskom predmetu koji može uzrokovati "vrlo ozbiljne infekcije". Riječ je o krpama za pranje suđa, često zanemarenima i ostavljenima vlažnima na sudoperu, koje se ne peru toliko često kao ostali kućanski predmeti. S porastom temperatura, kuhinje postaju žarišta za razmnožavanje bakterija, upozorava dr. Gareth Nye, voditelj programa za medicinsku znanost na Sveučilištu Chester.
Dr. Nye je istraživao prisutnost bakterija na krpama za pranje suđa i podijelio najbolje prakse za njihovo čišćenje i skladištenje. Upozorio je da krpe za pranje suđa mogu biti pravi rasadnik bakterija i da bi ih trebalo temeljito prati nakon svake upotrebe, kao i zamijeniti svakih nekoliko mjeseci kako bi se smanjila kontaminacija.
Rezultati istraživanja dr. Nyea šokirali su mnoge: "90 posto krpa za pranje suđa u Ujedinjenom Kraljevstvu smatra se visoko kontaminiranima bakterijama, dok je 20 posto ručki za ispiranje toaleta isto tako kontaminirano. Kuhinjski slavina i radne površine također su među najkontaminiranijim površinama."
Sedam najčešće pronađenih bakterija na krpama uključuje:
E coli, koja može uzrokovati proljev, groznicu, bolove u trbuhu, mučninu i povraćanje.
Pseudomonas aeruginosa, koja može dovesti do respiratornog zatajenja, šoka i smrti.
Salmonella, koja uzrokuje proljev, groznicu i grčeve u trbuhu.
Staphylococcus aureus, koji može izazvati infekcije krvotoka, upalu pluća ili infekcije kostiju i zglobova.
Enterobacter, koji uzrokuje infekcije mokraćnog sustava i respiratorne infekcije.
Klebsiella, koja također uzrokuje infekcije mokraćnog sustava i respiratorne infekcije.
Bacillus subtilis, koji uzrokuje povraćanje i proljev.
Zašto nikada ne smijete bacati iskorišteno ulje u odvod: Ne radite štetu samo sebi
Prati ih nakon usporedbe
Liječnik je rekao za Bristol Live da "sve ove bakterije mogu uzrokovati vrlo ozbiljne infekcije kod pacijenata koji su vrlo mladi, stariji ili imaju zdravstvene probleme koji ih čine osjetljivijima na infekcije".
Dr. Nye preporučuje ne koristiti krpe za pranje suđa, ali ako ih već koristite, trebate ih prati nakon svake upotrebe i isprati antibakterijskim deterdžentom svaka dva dana. Također preporučuje zamjenu krpa svakih nekoliko mjeseci i korištenje antibakterijskih maramica za čišćenje nekih površina, osobito nakon pripreme sirovog mesa ili peradi.
Što se tiče pravilnog čišćenja krpa, dr. Nye savjetuje pranje na 90°C kako bi se uklonile sve bakterije. Također predlaže da se krpe potpuno osuše između pranja kako bi se izbjeglo razmnožavanje bakterija zbog prevelike vlage. Za dodatnu sigurnost, preporučuje da se krpe izglačaju prije ponovne upotrebe jer vruća para može učinkovito ubiti štetne bakterije.
Ovo upozorenje o kuhinjskoj higijeni naglašava važnost pravilnog čišćenja i održavanja kućanskih predmeta kako bi se spriječile moguće infekcije i osigurala sigurnost u kuhinji.