U Jadranu uhvaćena riba koja će mnogima utjerati strah u kosti: Pogledajte što se dogodi kad vas upikne
Pero Ugarković s Instituta za ribarstvo i oceanografiju objavio je da je u Jadranskom moru ulovljena još jedna invazivna riba vatrenjača (Pterois miles). Ovaj primjerak je uhvatio Vanja Kalezić kod Luštice u Crnoj Gori, a ulov će biti prijavljen Institutu u Kotoru.
Ugarković predviđa da će ovo ljeto biti najmanje 10 prijava s južnog, a možda i srednjeg Jadrana, te je naglasio važnost prijavljivanja svih ulova znanstvenicima. O tome je napisao u Facebook grupi Živi svijet Jadranskog mora.
Vatrenjača, poznata i kao riba lav ili riba paun, potječe iz Indijskog i Pacifičkog oceana, a poznata je po tome što šteti lokalnim ekosustavima jedući domaće riblje vrste i brzo se širi u Sredozemlju.
Opasna riba
Sve bodlje na tijelu ove ribe su otrovne, a ubod uzrokuje vrlo jaku bol i može dovesti do ozbiljnijih simptoma, pa je važno odmah potražiti liječničku pomoć. Preporuča se oprez pri rukovanju s ovom ribom, posebno prilikom ribolova.
Srećom, kao i kod drugih jadranskih riba s otrovnim bodljama, otrov vatrenjače je osjetljiv na toplinu. Institut za oceanografiju i ribarstvo savjetuje da se mjesto uboda odmah uroni u vodu temperature 40-45°C na 30-90 minuta kako bi se neutralizirao otrov, uz oprez da ne dođe do opeklina.
Žena je uvjerena da može vidjeti budućnost nakon što ju je pogodio grom: 'Mjesecima sam ležala'
Vatrenjača je prvi put zabilježena u Jadranskom moru 2019. godine, a najsjeverniji ulov bio je kod Visa 2021. godine. S obzirom na brzinu širenja i porast toploljubnih vrsta zbog zagrijavanja mora, očekuje se da će postajati sve češća.
Evo što napraviti prilikom uboda
Popularni youtuber Coyote Peterson jednom je dopustio vatrenjači da ga ubode kako bi dokumentirao reakciju na njezin otrov. Nakon uboda, počeo je glasno vikati zbog jake boli:
"Otrov se širi i djeluje. Nije kao ubod stršljena. Prsti mi se grče, bol dolazi u valovima. Ruka mi buja, moram skinuti narukvicu. Ovo će trajati dok ne stavim ruku u toplu vodu. Voda mora biti što toplija, ali ne kipuća. Ubod vatrenjače je izuzetno bolan, odmah se obratite liječniku ako vas ubode," objasnio je Coyote.