Stručnjakinja otkrila koliko puta smijete koristiti istu plastičnu bocu prije nego postane opasna
U današnje vrijeme gotovo svi imaju višekratnu bocu za vodu. Postale su nezaobilazan dodatak, ne samo zbog ekološke osviještenosti već i zbog praktičnosti i stila.
Prije svega, ove boce su zelenija alternativa jednokratnim plastičnim bocama, čime se smanjuje unos mikroplastike. Osim toga, višekratne boce omogućuju kontinuiranu hidrataciju i često su dovoljno moderne da postanu dio vašeg modnog izričaja. Međutim, unatoč svim prednostima, višekratne boce mogu biti plodno tlo za razvoj bakterija.
Skriveni problem: prljave boce
Prljave boce za vodu postale su česta tema na društvenim mrežama, a jedan posebno viralan TikTok video skrenuo je pozornost na problem. Kada je autorica videa otkrila da može rastaviti poklopac svoje Stanley boce, bila je neugodno iznenađena crnim mrljama nalik na plijesan - nešto što svakako ne želite blizu svojih usta.
Stručnjaci o higijeni višekratnih boca
Naravno, pranje boce je ključ za održavanje higijene, što potvrđuje i Martin Bucknavage, specijalist za sigurnost hrane na Sveučilištu Penn State. "Svaki put kad boca nije čista i u njoj je vlaga, to će podržati rast mikroorganizama poput bakterija i plijesni," rekao je Bucknavage za Health. Bakterije iz vaših usta i okoliša lako će pronaći put do vaše boce.
@skysayingthings NOT THE MOLD 😭😭😭😭
♬ original sound - SKYLAR ✨🩷
Kako pravilno prati bocu
Stručnjaci se slažu da je redovito pranje boce nužno, osobito ako je koristite svakodnevno. Donald Schaffner, profesor znanosti o hrani na Sveučilištu Rutgers, preporučuje pranje boce jednom tjedno ili svaka dva do tri dana kao razuman vremenski okvir. Međutim, način na koji se boca čuva i od čega je izrađena također može utjecati na učestalost pranja. "Ako je boca u ruksaku ili torbici i dio na koji stavljate usta dodiruje razne površine, vjerojatno će se brže zaprljati nego ako samo stoji pored vas cijeli dan," kaže Schaffner.
Pića koja utječu na higijenu
Vrlo je važno što držite u svojoj višekratnoj boci. Bucknavage je za Health izjavio da kava ili zaslađena pića omogućuju lakši rast bakterija, a do neke mjere i plijesni. Stoga je pranje boce nakon konzumacije ovih pića još važnije.
Hrvati ovaj umak obožavaju, a nisu ni svjesni da je opasan: U ovoj količini može biti koban
Najbolji načini čišćenja
Iako je pranje boce u perilici posuđa vjerojatno najbolji način za temeljito čišćenje (ako je boca sigurna za perilicu), možete je i ručno oprati. Bucknavage napominje da ručno pranje uključuje više od običnog ispiranja - potrebno je koristiti sapun i četke za temeljito čišćenje svih područja gdje se bakterije mogu skrivati.
Ako vaša višekratna boca za vodu već neko vrijeme nije temeljito oprana, vrijeme je da joj pružite temeljito proljetno čišćenje. Redovito pranje i održavanje boce ne samo da će produžiti njezin vijek trajanja, već će i osigurati da ostanete zdravi i hidratizirani.