Jadranom se širi neugodna infekcija: 'Osam mjeseci sam imao kraste'

Na koži se najprije formira mali mjehurić, a nakon njegovog pucanja, stvara se crvenilo praćeno žućkastom korom koja može uzrokovati svrbež.
"Prošlog ljeta sam primijetio kraste na koži koje su trajale oko mjesec dana, što mi je izazvalo određene promjene na koži," kaže Faris iz Švedske za RTL Danas.
"Postoje plaže ovdje koje su manje posjećene, i to nam je bolja opcija, ali sve ovisi o lokaciji. Nije to veliki problem za nas jer je ljeto i svugdje je puno ljudi," dodaje Matej iz Slovačke.
Infekcije poznate kao "slatke kraste" često se pojavljuju tijekom ljeta.
"Ova infekcija kože, poznata kao impetigo, uzrokovana je bakterijama poput streptokoka ili zlatnog stafilokoka. Češća je ljeti, posebno kod djece," objašnjava dermatologinja Sanda Gojčeta.
Kraste se mogu pojaviti u većem broju i zahvatiti cijelo tijelo, najčešće lice, ruke i noge. Infekcija se prenosi putem direktnog kontakta.
"Iako nije opasna, obično se ograničava na površinski sloj kože i rijetko uzrokuje ozbiljnije komplikacije. Uz pravilan tretman, simptomi brzo nestaju," ističe Gojčeta.

Kako se zaštititi?
Iako su djeca najčešće pogođena, odrasli sa slabijim imunitetom također mogu razviti ovu infekciju.
Uz "slatke kraste," tijekom ljeta se mogu pojaviti i druge kožne promjene poput tamnih mrlja ili depigmentacije.
"Primijetila sam promjene u pigmentaciji kože koje su možda povezane s hormonima, što me zabrinulo," kaže Cristine iz Norveške. "Uvijek koristim zaštitni faktor 50, šešir i sunčane naočale, i izbjegavam sunce do kasnih poslijepodnevnih sati," napominje.
"Svi primjećujemo promjene u sunčevim zrakama. Sunce sada prži drugačije nego prije, kao da te udara direktno u glavu," primjećuje Ružica iz Njemačke.
Čovjek je došao na svoju zemlju pa ostao bez riječi: 'Netko je ovdje ostavio milijune'
Iako se većina ovih promjena sama povuče, bakterije i gljivice uspijevaju u vlažnim uvjetima, poput mokrih ručnika, gdje se brzo množe.
"Iako nisu česte niti ozbiljne, preporučuje se da redovno sušite i mijenjate ručnike," savjetuje dermatologinja Gojčeta.
Većina ljudi se uznemiri kad primijeti promjene na koži, ali nema razloga za paniku – ove promjene su obično bezopasne i lako se liječe.