Na dnu jednog od najvećih jezera na svijetu pronašli misteriozne krugove: 'Ovo je jako uzbudljivo'
Prije dvije godine, sonar je otkrio čudne krugove na dnu jezera Michigan, što je zbunilo znanstvenike. Sada su istraživanja pokazala da su te neobične formacije zapravo ogromne rupe – no, još uvijek postoji mnogo toga što treba otkriti, kažu istraživači.
Rupe su prvi put otkrivene 2022. godine tijekom misije mapiranja dna jezera unutar Nacionalnog morskog svetišta Wisconsin Shipwreck Coast, zaštićenog područja u jezeru Michigan koje sadrži 36 poznatih olupina brodova, a moguće i mnoge druge. Na mapi su se pojavili neobični krugovi koji su izgledali prirodno, a ne kao da ih je stvorio čovjek, izjavio je Russ Green, pomorski arheolog i nadzornik svetišta, koji je sudjelovao u projektu mapiranja, za Live Science. Iako su se činili kao depresije na dnu jezera, istraživači tada nisu mogli biti sigurni.
Znanstvenici pronašli malo misteriozno jezero koje možda krije jednu od najvećih tajni svih vremena
"Svako novo otkriće u Velikim jezerima uzbudljivo je,“ rekao je Green. "No, ove formacije su se posebno istaknule jer su na većoj dubini (oko 150 metara) i dosad nisu bile poznate.“ Brendon Baillod, lokalni lovac na olupine brodova, također je primijetio misteriozne krugove otprilike u isto vrijeme dok je tragao za potonulim teretnim brodom. Prema njegovom mišljenju, krugovi su očito bili depresije ili krateri, duboki između 6 i 12 metara, izjavio je Baillod za Live Science. "Našli smo desetke njih u našoj mreži pretrage,“ rekao je. "Većina je bila promjera između 150 i 300 metara i nepravilnih oblika.“
Savršeni mali krugovi
Iako je obrada podataka s prvog mapiranja trajala, Green, Baillod i njihovi kolege kontaktirali su znanstvenike iz NOAA-ovog (Nacionalna oceanografska i atmosferska administracija) Velikog jezera za istraživanje okoliša (GLERL) kako bi dalje proučili pojavu. Ove su godine istraživački timovi zajedno organizirali anketu kako bi pobliže ispitali krugove. Dana 21. kolovoza, koristili su daljinski upravljano vozilo za potvrdu da su oblici ogromni, prirodno nastali krateri. Znanstvenici su izbrojili oko 40 kratera, no moguće je da ih ima još, rekao je Steve Ruberg, istraživač u GLERL-u, za Milwaukee Journal Sentinel.
Krateri su bili poput "savršenih, malih krugova" na dnu jezera, oko 23 kilometra jugoistočno od Sheboygana, Wisconsin, rekao je Ruberg, te su se protezali prema jugu, u smjeru Port Washingtona.
Slične depresije ranije su otkrivene i na dnu jezera Huron, koje graniči s Michiganom i Kanadom. Te depresije pokazale su se kao ponikve – šupljine koje nastaju kada podzemne vode otapaju stijensku podlogu, uzrokujući urušavanje površinskog sloja. Jezero Michigan dijelom leži na vapnencu, koji je sklon otapanju, pa je moguće da su i krateri na dnu tog jezera zapravo ponikve, rekao je Ruberg. Ipak, neki istraživači oklijevaju nazvati krugove ponikvama dok se ne obave daljnja istraživanja. "Mislim da bi ih točnije bilo nazvati kraterima, koji su se formirali u sedimentu na dnu zbog podzemnih vodenih tokova ili oslobađanja plinova,“ rekao je Baillod.
Još će ih proučavati
Tijekom nedavnog istraživanja, nije uočeno ispuštanje vode iz rupa, što bi ukazivalo na cirkulaciju podzemnih voda ispod dna jezera, no Ruberg je naglasio kako očekuje da će u budućnosti pronaći dokaze za to. Slike i snimke kratera pokazale su prisutnost slatkovodnih račića, manjih riba i invazivnih školjki quagga, koje su se „ponašale normalno u tami“, kazao je Ruberg.
Još nije jasno kakav utjecaj ove rupe imaju na cijeli ekosustav jezera Michigan, ali istraživači su uvjereni da će vremenom doći do odgovora. "Istraživat ćemo ih još godinama kako bismo saznali više o njima, otkrili kako su nastale i koju ulogu imaju u ekosustavu jezera Michigan,“ zaključio je Green.