Znanstvenici konačno otkrili kako je Isus Krist uspio izvesti svoje čudo s ribama
Znanstvenici iz Kinneretskog limnološkog laboratorija u Izraelu nedavno su objavili rezultate istraživanja koji bi mogli objasniti jedno od najpoznatijih Isusovih čuda – iznenadni obilan ulov ribe, kojim je, prema Bibliji, nahranio mnoge. U Novom zavjetu čudo je opisano dva puta, jednom u evanđelju po Luki, a drugi put u evanđelju po Ivanu, gdje Isus vodi ribare do izvanrednog ulova ribe u Galilejskom jezeru, poznatom kao more Tiberijadsko ili Kinneret. Sada istraživači tvrde da bi prirodni fenomen u jezeru mogao objasniti lako dostupne riblje zalihe, koji su ribari prikupili na Isusovu sugestiju.
Znanstvena studija sugerira kako nagli pad kisika u jezeru Kinneret zbog cvjetanja fitoplanktona dovodi do tzv. „pomora ribe“, pri čemu mnoge ribe plivaju blizu površine i obale, čineći ih lako dostupnima. Istraživači su 2012. godine zabilježili upravo takve slučajeve kada su tisuće mrtvih riba plutale duž obale duljine 2,4 kilometra. Taj fenomen može objasniti velik broj riba koje su bile blizu obale, pišu istraživači u svom radu objavljenom u časopisu Water Resources Research.
Yael Amitai, fizička limnologinja iz Kinneretskog laboratorija, za Times of Israel objasnila je kako je Galilejsko jezero stratificirano, s toplim, kisikom bogatim gornjim slojem i hladnijim donjim slojem siromašnim kisikom. Taj proces naziva se termalna stratifikacija i događa se dvaput godišnje, miješajući kisik i hranjive tvari kroz cijelo jezero. No, nakon četiri do šest tjedana, slojevi se razdvoje, stvarajući anoksičnu (bezkisikovu) zonu u donjem dijelu jezera. Takve zone ne podržavaju život mnogih vodenih organizama.
Uvjeti nalikuju onima iz Biblije
Studija navodi da su 2012. godine, u vrijeme cvjetanja fitoplanktona, uz obalu Kinneretskog jezera pronađene brojne vrste riba, uključujući šarana, soma, tilapiju i barbela. Slični događaji zabilježeni su i u drugim jezerima, poput Eriejskog jezera u SAD-u i u estuariju rijeke Neuse u Sjevernoj Karolini. Međutim, takvi fenomeni su rijetki i prijavljeni su samo nekoliko puta, uključujući 1900-ih i u travnju 2007.
Biblijski izvještaji opisuju čuda kao što je Čudesni ulov ribe, gdje Isus traži od Šimuna Petra, ribara koji nije ništa ulovio tijekom noći, da još jednom baci mrežu. Šimun ga posluša i uspijeva uhvatiti toliko ribe da im prijeti pucanje mreža te zovu pomoć druge lađe. Evanđelje po Ivanu također opisuje sličan prizor nakon Isusova uskrsnuća, kada upućuje učenike da bace mreže s desne strane broda i ponovno uhvate mnogo ribe.
Arheolozi došli do zapanjujućeg otkrića na mjestu gdje je Isus navodno izveo svoja čuda: 'Ovo je revolucionarno'
Istraživači sugeriraju da uvjeti u Kinneretskom jezeru danas nalikuju onima prije 2000 godina, kada je, prema biblijskom opisu, Isus izveo čudo s ribom. Oni vjeruju da je blizina ribljih zaliha, uzrokovana prirodnim ciklusima jezera, mogla igrati ključnu ulogu u tom događaju. „Naše istraživanje sugerira vrijeme i lokaciju za biblijska čuda blizu Tabghe, opisana u Čudu s kruhovima i ribom te Čudesnom ulovu ribe“, napisali su autori rada, napominjući kako je područje tada bilo gusto naseljeno s oko 200.000 poljoprivrednika, slično današnjoj populaciji.