SAMOBOR i SVETA NEDELJA: Privatni vrtić Osmijeh retroaktivno digao cijenu, roditelji se pobunili!
Prema njihovim navodima, ekonomska cijena vrtića porasla je s 389,27 eura na 590 eura, no o toj promjeni roditelji nisu primili nikakvu službenu obavijest niti službene kalkulacije. Tek krajem listopada, jednoj je majci u telefonskom razgovoru s upravom vrtića rečeno da nova ekonomska cijena vrijedi od rujna, dakle retroaktivno, čime su roditelji dovedeni pred gotov čin. Majka je zamoljena da "prenese dalje", što je roditelje (blago rečeno) ostavilo bez teksta.
Roditelji također postavljaju pitanje kontrole nad načinom trošenja sredstava koja vrtić prima od gradova, izražavajući zabrinutost da će uprava nastaviti podizati cijene bez ikakvog nadzora. Tvrde kako se time dovode u situaciju bez alternative, jer im se o poskupljenjima obično komunicira nakon upisnih rokova u druge vrtiće.
Dječji vrtić Osmijeh Samobor i Sveta Nedelja
Prošle godine vrtić je, prema tvrdnjama roditelja, ostvario neto dobit od oko 90.000 eura, što je za njih dodatni razlog da smatraju kako povećanja troškova poput plaća djelatnika trebaju biti pokrivena iz dobiti, a ne novim nametima prema roditeljima.
Osim toga, roditelji izražavaju nezadovoljstvo zbog brojnih infrastrukturnih i sigurnosnih problema koji nisu riješeni. Navode primjere nesigurnih ormarića i dječjih sprava u dvorištu, koje su roditelji čak djelomično sami popravili nakon višegodišnjih zahtjeva prema vrtiću. Naime, ormarić je pao na dijete, a roditelji upozoravaju da su dvije godine pokušavali potaknuti upravu vrtića na rješavanje sigurnosnih problema poput slabo osiguranih ormarića. Također su upravu upozorili na nesigurnu spravu u dvorištu vrtića, ali nitko nikada nije odgovorio niti na jednu pritužbu roditelja.
Ograda vrtića u Samoboru, koja je na jednoj od prometnijih cesta, ima kao mjeru osiguranja špagu oko stupa.
Dodatno, vrtić nema niti jedan dodatni program uračunat u cijenu vrtića, već roditelji dodatno financiraju logopedske usluge, glazbeni i engleski jezik, a svaki mjesec donose i osnovni potrošni materijal poput maramica i papirnatih ručnika. Neprihvatljivim smatraju i to što vrtić naplaćuje puni iznos usluge tijekom zimskih i ljetnih praznika, iako tada nije u potpunosti operativan.
Posebno su nezadovoljni jer su ranije potpisali peticiju za dodatne subvencije na zahtjev vrtića, uz obećanje da će to smanjiti cijenu usluge, što se na kraju nije ostvarilo.
Roditelji kažu da još nitko nije odgovorio na zahtjev za sastankom kojim su pozvali upravu vrtića i gradove na dogovor, već je samo vrtić maknuo službenu ekonomsku cijenu od 389,27 eura sa svoje internetske stranice te javio roditeljima kako ne može smanjiti cijenu vrtića. Između ostalog poručili su roditeljima da imaju i "pojačan likovni rad s djecom koji se često dodatno naplaćuje u nekim vrtićima" te da im nije dovoljno za povišice.
Roditelji su tražili da im se pošalju obračuni plaća te da im vrtić pošalje izvještaje o tome kako su se sukladno podizanju cijena vrtića podizale plaće odgojiteljicama. Naime, roditelji su prema podacima s FINAe zaključili da su plaće u dotičnom vrtiću rasle prosječno 52 eura mjesečno u BRUTO 2 od 2021. godine.
Sveta Nedelja i Samobor su gradovi prijatelji djece te su stoga roditelji pokrenuli apel prema gradovima da se uključe u pregovore s vrtićem te razmotre opciju dodjele subvencija izravno roditeljima, čime bi se omogućio bolji nadzor trošenja sredstava.
Kao posljednju opciju, roditelji su najavili mogućnost bojkota i prosvjeda ispred vrtića, smatrajući da ovakva situacija više nije održiva. Dok se cijela situacija ne razriješi, roditelji su odlučili vrtiću za redovni program djece uplaćivati razliku od subvencija svojih gradova do službene, komunicirane cijene vrtića, koja je zadnja bila izražena na službenoj stranici vrtića. Do objave članka, vrtić Osmijeh u Samoboru i Svetoj Nedelji roditeljima nije odgovorio na njihove upite te nije odgovorio niti kolegama iz Index.hr, iako je ravnateljica obećala poslati očitovanje.