Doktori tvrde da mokrenje pod tušem ima zapanjujuće posljedice za zdravlje: 'Stvar je u zvuku'
Nedavna istraživanja pokazuju da bi kontroverzna navika mokrenja u tušu mogla imati pozitivne učinke ne samo na zdravlje već i na okoliš, izvijestio je Abcotechbrand.com. Naime, prema njihovoj anketi, čak 61 posto ispitanih priznalo je da ponekad mokri dok se tušira, dok 39 posto tvrdi da im to nikada ne bi palo na pamet. Ova naizgled trivijalna navika izazvala je interes stručnjaka zbog mogućih zdravstvenih koristi i ekoloških prednosti koje bi mogla donijeti.
Liječnica opće prakse dr. Hana Patel za Daily Star objašnjava da zvuk tekuće vode može imati umirujući učinak na tijelo, što potiče aktivnost parasimpatičkog živčanog sustava (PNS). „Muškarci s poteškoćama u pražnjenju mjehura otkrili su da im slušanje zvuka tekuće vode pomaže,” navela je dr. Patel, dodajući kako upravo ovaj smirujući učinak može olakšati mokrenje. Cleveland Clinic objašnjava da PNS pomaže tijelu da se opusti nakon stresnih situacija te regulira procese poput probave i opuštanja mišića dišnih putova kada smo opušteni.
Instiktivna reakcija
Osim zdravstvenih koristi, stručnjaci sa Sveučilišta Swinburne tvrde da zvuk vode može potaknuti parasimpatički sustav te pripremiti mjehur za pražnjenje. Ovaj učinak, sličan klasičnom uvjetovanju koje je otkrio Ivan Pavlov, može se pojaviti zbog višestrukog povezivanja zvuka vode s mokrenjem tijekom života, stvarajući instinktivnu reakciju.
Radite to cijeli život, a evo zašto nikako nije dobro da se tuširate ujutro: Postoji nekoliko razloga, jedan bi vas mogao iznenaditi
Međutim, mišljenja nisu jedinstvena. Fizioterapeutkinja dr. Alicia Jeffrey-Thomas upozorava da žene anatomski nisu prilagođene mokrenju u stojećem položaju jer to može ometati opuštanje mišića zdjeličnog dna. U videozapisu na TikToku, Jeffrey-Thomas navodi da mokrenje u stojećem položaju može loše utjecati na zdjelično zdravlje žena.
S druge strane, mokrenje u tušu može značajno smanjiti potrošnju vode. Prema Sveučilištu Princeton, jedno ispiranje WC-a troši oko 26 litara vode. Michigan Daily dodaje da izbjegavanjem ispiranja čak i jednog puta dnevno, potrošnja vode može biti smanjena za čak 23 litre, što doprinosi uštedi vode i snižava mjesečne račune.
Pitanje ostaje hoće li se navika mokrenja u tušu popularizirati kao ekološki prihvatljiva i zdrava praksa ili će većina ostati čvrsto pri stajalištu da je WC jedino mjesto za mokrenje.