Ronioci provjeravali cjevovod na 900 metara dubine, a onda ih je zaskočila gigantska neman
Dubine oceana, najmračniji i najmanje istraženi kutak našeg planeta, često kriju nepredvidiva iznenađenja. Iako znanstvenici pretpostavljaju da u tim prostranstvima obitavaju brojne nepoznate vrste, rijetko tko očekuje susret s divovskim morskim bićem na tisućama metara ispod površine.
U ožujku 2006. godine, tijekom rutinske inspekcije plinovoda na 900 metara dubine, ronioci su naišli na neočekivanog gosta – ogromnog kita, za kojeg se vjeruje da je bio ulješura. Incident se dogodio uz plinovod tvrtke Helix Energy Solutions, a snimka tog susreta još uvijek izaziva divljenje.
Duboke morske tajne
Ocean je prostran i gotovo neistražen – čak i danas znamo više o svemiru nego o oceanskim dubinama. Najdublja točka na svijetu, Marijanska brazda, leži na 10.928 metara ispod razine mora, a najdublji zaron koji je čovjek postigao dosegao je 10.908 metara. No, to su iznimke.
Za divovske morske sisavce, poput ulješure i kita kljunara (Cuvier's beaked whale), dublji zaroni nisu neuobičajeni. Prema podacima Prirodoslovnog muzeja, kit kljunar drži rekord u najdubljem zaronu zabilježenom među kitovima. U jednoj studiji iz 2014. godine, kit praćen satelitskim oznakama zaronio je čak 2.992 metra.
Ulješure, koje su često na dubinama između 1.000 i 2.000 metara, kreću se na dubinama poput one na kojoj je pronađen plinovod Helix Energy Solutionsa. Susret s takvim divom u tolikim dubinama impresionirao je kako ronioce, tako i gledatelje na društvenim mrežama.
Kako se kitovi nose s tlakom?
Susret je izazvao mnoga pitanja, od kojih je najčešće bilo: "Kako biološko stvorenje s kostima i organima može podnijeti tako ogroman pritisak?" Dok ronioci i podmornice na toj dubini zahtijevaju slojeve debelog metala kako bi izdržali tlak koji lako može zdrobiti i najsnažnije strojeve, ulješure slobodno plivaju na tim dubinama.
Kod Istre snimljena morske nemani od 100 tona: 'Jedna je od najvećih na svijetu'
Njihova jedinstvena biologija omogućuje im prilagodbu na intenzivne uvjete. Njihovi prsni organi mogu se komprimirati pod pritiskom, dok poseban sastav krvi i sposobnost pohrane kisika omogućuju dugo ronjenje bez potrebe za izranjanjem.
Reakcije javnosti
Snimka susreta brzo je postala hit na internetu, potaknuvši brojne komentare. Jedan korisnik napisao je: „Nevjerojatno je kako kitovi mogu podnijeti taj pritisak, dok mi trebamo strojeve od debelog metala koji se ponekad zdrobe kao limenke.“
Drugi se osvrnuo na misterij dubokih oceana: „Ludo je razmišljati o tome koliko toga još nismo istražili na samom dnu oceana. Što li se sve krije tamo dolje?“
Treći korisnik dodao je: „Ovaj video nas podsjeća koliko je naše znanje o dubokom moru ograničeno. Ako smo vidjeli samo nekoliko stvorenja na tim dubinama, siguran sam da nas dolje čeka još mnogo iznenađenja.“