Misteriozna morska neman zvana 'Crni vrag' snimljena u europskim vodama: Došla je blizu površine
![tiktok](https://klik.hr/upload/user/1280x2000/3280f412353c10e449177fb128bc92d0.jpg)
Misteriozni Crni vrag (Melanocetus johnsonii), jezivo morsko stvorenje koje obično živi na dubinama od 200 do 2.000 metara, po prvi je put snimljen blizu morske površine – i to samo dva kilometra od obale Tenerifa. Ova rijetka i neobična pojava iznenadila je tim istraživača koji su se našli u blizini, a snimka ovog "morskog čudovišta" brzo se proširila internetom.
Neobično stvorenje otkrio je tim nevladine organizacije Condrik-Tenerife dok su provodili istraživanje morskih pasa u vodama oko španjolskog otoka Tenerifa.
Prva ga je ugledala valencijska morska biologinja Laia Valor, koja je brzo pozvala kolege da podijeli ovo rijetko i neobično opažanje. Morski fotograf David Jara Boguñá uspio je snimiti zastrašujuće biće, a organizacija Condrik ubrzo je podijelila snimku na društvenim mrežama.
Na snimci se vidi kako tamna sjena Crnog vraga pluta u jarko plavoj vodi, dok mu se prozirna peraja lepršavo kreće. Najviše pažnje privlači njegovo gigantsko izbočeno donje čeljust, prepuno oštrih zuba nalik na bodeže. Sunčeve zrake prodiru kroz vodu, osvjetljavajući prostrana usta i bioluminiscentnu "lampu" koja mu visi s čela. Ovaj bakterijski svjetlosni organ koristi se za mamljenje plijena, slično kao u poznatoj sceni iz animiranog filma Potraga za Nemom, gdje Nemo i Dory nailaze na jezivog 'anglerfisha'.
Prvi put snimljen u dnevnom svjetlu
Ovo je prvi put da je odrasli primjerak vrste Melanocetus johnsonii opažen u plitkim vodama i snimljen na površini tijekom dana. Do sada su živi odrasli primjerci viđeni samo putem podmornica, dok su se na površini pronalazili isključivo mrtvi ili u larvalnoj fazi.
Organizacija Condrik-Tenerife u izjavi je navela:
"Ovo je istinski predator dubokog mora koji živi na morskom dnu između 200 i 2.000 metara dubine, koristeći svoj dorzalni nastavak s bioluminiscentnim bakterijama kao mamac za plijen."
Condrik je također istaknuo da naziv roda "Melanocetus" doslovno znači 'crno morsko čudovište', što je sasvim prikladno s obzirom na izgled ovog stvorenja.
Zašto se pojavio tako blizu površine?
Znanstvenici nisu sigurni zašto se ovaj predator iz morskih dubina odjednom pojavio na površini, ali postoje različite teorije. Pretpostavlja se da je uzrok mogao biti bolest, podvodna struja ili bijeg od većeg predatora.
Nažalost, rijetki primjerak nije preživio, a njegovo tijelo prikupili su biolozi u spremniku s vodom i odnijeli ga u Muzej prirode i arheologije u Santa Cruz de Tenerife, gdje će biti dodatno proučen.
Snimka ovog rijetkog i zastrašujućeg morskog bića izazvala je veliko zanimanje javnosti. Condrik je na društvenoj mreži X objavio:
"Neobično opažanje odraslog crnog vraga ili dubinskog anglerfisha usred bijela dana, gotovo na površini i samo dva kilometra od obale Tenerifa. Ovaj predator inače živi na morskom dnu između 200 i 2.000 metara dubine."
Ovaj nevjerojatan događaj dodatno potvrđuje koliko je duboko more još uvijek neistraženo te koliko tajni i nepoznatih bića skriva ispod svojih tamnih valova.