Arheolozi otvorili crni sarkofag star 2000 godina: Pogledajte kakav su užas zatekli unutra

U četvrti Sidi Gaber u Aleksandriji, arheolozi egipatskog Ministarstva za starine otkrili su 2018. godine crni granitni sarkofag koji je ubrzo izazvao veliku pozornost javnosti. Pronalazak je pokrenuo val spekulacija, osobito među praznovjernim promatračima, koji su izražavali strah od mogućeg prokletstva koje bi moglo proizaći iz otvaranja drevne grobnice.
Ipak, unatoč narodnim vjerovanjima, arheolozi su odlučili otvoriti sarkofag, ignorirajući mogućnost „faraonskog prokletstva“. Otkriveno je da se između poklopca i tijela sarkofaga nalazi sloj maltera, što je upućivalo na to da grobnica nikada ranije nije bila otvorena.
Nada u pronalazak Aleksandra Velikog pretvorila se u iznenađenje
Zbog lokacije i veličine artefakta, neki su znanstvenici izrazili nadu da bi u njemu mogli pronaći ostatke slavnog Aleksandra Velikog, čije počivalište nikada nije pronađeno. Međutim, unutrašnjost sarkofaga nije ponudila takav spektakl.
Umjesto kraljevskih ostataka, arheolozi su pronašli tri ljudska tijela, za koja se pretpostavlja da su pripadala vojnicima iz ptolemajskog razdoblja Egipta, koje je trajalo od 323. do 30. godine prije Krista – od smrti Aleksandra Velikog do dolaska Rimljana.
Crvena voda i snažan smrad
Prizor u sarkofagu bio je sve samo ne dostojan kraljevske grobnice. Tijela su plutala u ustajaloj, tamnocrvenoj tekućini koja je zbog snažnog mirisa natjerala istraživače da napuste prostoriju dok se artefakt ne prozrači.
Shaaban Abdel Moneim, specijalist za mumije i kosture, izjavio je da su sva tri tijela po početnim analizama pripadala muškarcima. Jedan od kostura imao je vidljivu ozljedu – bio je proboden strijelom, što upućuje na moguću nasilnu smrt.
Tijela premještena na daljnje proučavanje
Unatoč razočaranju što u sarkofagu nisu pronađeni Aleksandrovi ostaci, otkriće i dalje izaziva veliku znanstvenu i javnu fascinaciju. Tijela su premještena u Aleksandrijski nacionalni muzej, gdje će proći proces restauracije i detaljnog istraživanja.
Ovaj neobičan arheološki nalaz još jednom podsjeća da povijest često skriva više pitanja nego odgovora – a ponekad i neugodne iznenađenja umjesto legendarnih junaka.