Miroslav je na izletu pronašao predmet iz 1800-ih: 'Ostao sam bez riječi kada sam shvatio koliko vrijedi'

Umjesto još jedne uspomene s planine, vratili su se kući s otkrićem koje bi moglo rasvijetliti zaboravljenu povijesnu epizodu. Tijekom jedne od svojih šetnji, alpinisti su naišli na dvije zakopane posude – jednu od aluminija i drugu od željeza. Ono što su pronašli unutra nadmašilo je i najluđe pretpostavke: gotovo 600 zlatnika, narukvice, lančići, burmutice, pa čak i torbica za puder.
Svoj nalaz predali su arheologu Miroslavu Novaku iz Muzeja Istočne Češke, koji je odmah prepoznao težinu pronalaska. "Nisam mogao vjerovati kad sam otvorio kutiju", rekao je Novak za lokalne medije, dodavši kako se vrijednost otkrivenog blaga, prema tržišnoj cijeni plemenitih metala, procjenjuje na najmanje 340.000 dolara, prenosi New York Post.
No, financijska dobit nije jedina fascinantna stvar u ovoj priči. Prema stručnjacima, povijesna važnost ovih artefakata daleko nadilazi njihovu tržišnu cijenu. Numizmatičar Vojtěch Brádle, koji je analizirao zlatnike, otkrio je da su mnogi kovanici iz razdoblja od 1808. do 1915., a većina ih je potjecala iz Austro-Ugarske. Zanimljivo, neki primjerci nosili su oznake koje su kasnije dodane u Kraljevini SHS, a otkriveni su i primjerci iz Srbije, Italije, Turske, pa čak i Rusije.

Nevjerojatno otkriće
Kako su svi ti novčići završili u srcu Češke? To ostaje enigma. Povjesničari nagađaju da je riznica možda zakopana kao zaštita od nacističke pljačke nakon aneksije Sudeta 1938. godine, ili su je ostavili Nijemci koji su bježali pred Crvenom armijom krajem Drugog svjetskog rata. Treća, manje vjerojatna hipoteza jest da je riječ o plijenu iz nekog opljačkanog antikvarijata.
"Možda je blago pripadalo nekom Čehu koji je morao pobjeći tijekom nacističke okupacije, a možda nekom Nijemcu koji se bojao odmazde nakon rata", kaže Petr Grulich, ravnatelj muzeja. “Mogućnosti su brojne, ali konačna istina možda nikad neće biti poznata.”
Na plaži osvanula misteriozna masivna lubanja: Stručnjaci upozorili ljude da ni slučajno ne diraju
Bez obzira na porijeklo, planinari koji su otkriće prijavili bit će novčano nagrađeni u skladu s češkim zakonima – dobit će oko 10% procijenjene vrijednosti nalaza. Muzej planira uskoro otvoriti izložbu koja će prikazati ove zlatne artefakte javnosti. Tko zna, možda će to inspirirati i druge da pažljivije pogledaju ispod lišća dok hodaju šumskim stazama.