Radila je u popularnom dućanu s robom i upozorila sve: 'Ovu robu obavezno perite, može biti vrlo opasna'

Kupnja nove odjeće mnogima je izvor uzbuđenja, no iza tog naizgled bezazlenog zadovoljstva može se kriti neugodno iznenađenje. Prema upozorenju koje je nedavno postalo viralno na TikToku, nova odjeća — ako je ne operete prije nošenja — može prenijeti ozbiljnu gljivičnu infekciju kože poznatu kao lišaj.
Kreatorica sadržaja i radnica u trgovini May Ricketts iz Ujedinjenog Kraljevstva, u viralnom videu koji je pogledan stotinama tisuća puta, iznijela je vlastito iskustvo:
"Kad kupite novu odjeću, molim vas, operite je. Znam da kad kupite nešto novo, samo želite odmah to obući — ali ja sam dobila gljivičnu infekciju jer sam radila u kabini za isprobavanje u velikom maloprodajnom lancu."
Što je lišaj i zašto je toliko zarazan?
Lišaj (tinea corporis) je gljivična infekcija kože, a ime duguje karakterističnom crvenkastom osipu koji se pojavljuje u obliku podignutog prstena. Prema informacijama Mayo klinike, iako naziv sugerira prisutnost crva, zapravo se radi o parazitskim gljivicama koje žive na površinskom sloju kože.
Ova infekcija izuzetno je zarazna i može se prenijeti: izravnim kontaktom koža na kožu, preko kontaminiranih površina poput ručnika, posteljine i četkica za šminkanje, s kućnih ljubimaca, ali i iz zemlje, te, kako sada znamo, i preko odjeće iz trgovina koju je prethodno nosila zaražena osoba.
@microbangsmay Working in retail is not for the weak, people really are GROSS🤮 #retailproblems #grotty ♬ original sound - microbangsmay
Ricketts: "Nisam ni obukla tu odjeću, samo sam je dodirivala"
May Ricketts u videu opisuje da je infekciju zaradila samo rukovanjem odjećom, bez da ju je ikada obukla:
"Ljudi isprobavaju odjeću u trgovini, vraćaju je, a ponekad ta odjeća zaudara... ili prenosi kontaminante poput lišaja. I sve što sam ja radila bilo je rukovanje odjećom – nisam je čak ni obukla."
Njezin slučaj izazvao je veliki interes javnosti, posebno među njezinih više od 300.000 pratitelja na TikToku, kojima je jasno poručila da izgled čistoće ne znači stvarnu higijensku sigurnost:
"Vidite odjeću na vješalici i pomislite: 'Oh, to je čisto.' Krivo! Velika je vjerojatnost da ju je već isprobalo doslovno tko zna koliko ljudi."
Trgovine imaju vrlo lukav način varanja kupaca: Dobro pogledajte što rade kod povrća
CDC potvrđuje: Odjeća može biti prijenosnik
Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) također upozorava na ovaj rizik. Prema njihovim podacima, lišaj se širi putem odjeće, ručnika i posteljine koji nisu pravilno dezinficirani nakon kontakta sa zaraženom osobom. Dodatni problem predstavljaju novi sojevi lišaja koji su se pojavili posljednjih godina, što infekciju čini još tvrdokornijom.