Mnogi rade ogromnu pogrešku kada peru odjeću: 'Samo si povećavate račun za struju'

No rijetko tko razmišlja o tome kad uključiti perilicu, iako upravo taj trenutak može napraviti razliku – i za vaš kućni budžet i za opterećenost elektroenergetskog sustava.
Zapravo, jedan od glavnih “požderača” struje u perilici nije sama centrifuga ili duljina programa, nego – grijanje vode. Što je viša temperatura, to više energije odlazi u zrak (ili bolje rečeno – u vaš račun za struju).
Osim toga, ako perilicu uključujete kada to radi i većina kućanstava – dakle ujutro ili navečer – tada ulazite u razdoblja tzv. vršne potrošnje. U tim satima struja je često skuplja, pogotovo ako ste na višetarifnom modelu, a i cijeli sustav tada trpi najveće opterećenje.

Kada je najbolje oprati rublje?
Idealno bi bilo izbjegavati "rush hour" potrošnje – znači, rublje perite kasno navečer ili rano ujutro, ako vam to ne smeta. Također, razmislite o kraćim programima i pranju na nižim temperaturama. Već pri 30 ili 40 °C, većina modernih deterdženata učinkovito uklanja nečistoće, a potrošnja energije pritom drastično pada.
Hrvat u McDonald'su uočio nešto što ga je zgrozilo: 'Svaki put kad jedem, to mi se dogodi'
Pametnim planiranjem možete uštedjeti i novac i energiju – bez da zakasnite s pranjem omiljene majice. A pritom i malo rasteretite sustav koji već svakodnevno nosi milijune perilica, sušilica, bojlera i klima uređaja.