Djeca iz 60-ih godina 20. stoljeća imala su zapanjujuća predviđanja budućnosti: Pazite što su sve pogodili

Tijekom 1966. godine, u sklopu britanske emisije Tomorrow’s World, skupina osnovnoškolaca pokušala je zamisliti kakav će život biti 34 godine kasnije – u 2000. godini. Iako su tada njihove izjave možda zvučale kao znanstvena fantastika, mnoga od njihovih predviđanja danas se čine nevjerojatno točnima.
Njihova promišljanja o tehnologiji, društvu i načinu života ne samo da su anticipirala neke od ključnih trendova modernog doba, nego i pokazuju koliko su mladi umovi sposobni za dublje razumijevanje promjena koje dolaze.
Tvorničke farme: Zastrašujuća točnost jednog dječačkog predviđanja
Jedno od najpreciznijih predviđanja ticalo se budućnosti stočarstva. Iako je industrijska poljoprivreda već postojala u nekim oblicima 1960-ih, jedan školarac izjavio je kako će životinje u budućnosti biti držane u “baterijama” – bez slobode, u zatvorenim prostorima, bez mogućnosti ispaše.
Danas, to predviđanje zvuči gotovo proročki. S porastom megafarmi i tvorničkog uzgoja, životinje su sve češće smještene u ogromnim halama, bez pristupa prirodnom okolišu. Taj oblik intenzivne poljoprivrede, kritiziran zbog utjecaja na životinje i okoliš, postao je dominantan model proizvodnje mesa i mliječnih proizvoda.
Automatizacija i dosada: Jesu li nas roboti lišili smisla?
Drugi školarac upozorio je na budućnost u kojoj će “strojevi raditi umjesto nas”, ostavljajući ljude bez stvarnog posla, a svakodnevni život učiniti monotonim. Gotovo 60 godina kasnije, živimo u eri sveprisutne automatizacije, robotike i umjetne inteligencije.
Od automatiziranih proizvodnih linija do generativne AI koja piše tekstove i stvara umjetnost, strojevi uistinu preuzimaju mnoge zadatke koje su nekoć obavljali ljudi. Postavlja se pitanje: jesmo li u toj tehnološkoj utrci izgubili ljudsku kreativnost i osjećaj svrhe?
Vizija djevojčice koja je postala stvarnost
Jedna djevojčica zamislila je svijet u kojem su kuće i stanovi skučeniji, a ljudi žive u prenapučenim prostorima. Iako se tada činilo da su takvi uvjeti rezervirani za najmnogoljudnije zemlje, današnja statistika iz Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje kako su britanski domovi smanjeni za čak 20 posto u odnosu na 1970-e.
Iako većina stanovnika i dalje živi u kućama, čak 20 posto kućanstava živi u stanovima, što potvrđuje trend sve manjeg životnog prostora. Urbanizacija, porast cijena nekretnina i demografske promjene učinile su stanove standardom u mnogim sredinama.
Djeca koja su predvidjela budućnost tehnologije i društva
Ono što najviše fascinira jest činjenica da su ova predviđanja došla od školaraca. Njihova promišljanja nisu se temeljila na znanstvenim analizama ni pristupu stručnim podacima, već na mašti i promatranju svijeta oko sebe. Pa ipak, pogodili su ključne smjerove u kojima će se društvo razvijati.
Posebno su zanimljive njihove misli o automatizaciji i mogućim društvenim posljedicama, uključujući nezaposlenost i gubitak uloge čovjeka u radu – teme koje i danas izazivaju brojne rasprave među ekonomistima i sociolozima.
Proročanstva 60-ih u 21. stoljeću: Više od dječje igre
Gledajući iz današnje perspektive, ova emisija iz 1966. godine ostaje vrijedan dokument vremena i podsjetnik koliko su neka dječja promišljanja bila ispred svog doba. Iako nisu svi njihovi scenariji ostvareni, njihova vizija budućnosti ne djeluje više kao znanstvena fantastika, već kao pametna analiza promjena koje su nam već došle ili su na pragu.