Svi peremo rublje na krivoj temperaturi: 'Evo zašto 40° treba izbjegavati, a kada prati na 60° i 90°'

Ako mislite da je dovoljno ubaciti odjeću u perilicu kako biste je potpuno očistili, mogli biste biti u krivu. Dr. Chris van Tulleken, liječnik i autor bestselera Ultra Processed People, upozorava da se mnogi od nas svakodnevno odijevaju u odjeću punu mikroskopskih bakterija.
Gostujući u emisiji BBC Morning Live, 46-godišnji dr. van Tulleken objasnio je da temperatura pranja igra ključnu ulogu u uništavanju klica, no upozorio je kako viša temperatura nije uvijek bolja opcija.
Kada koristiti 90°C, a kada izbjegavati visoke temperature?
Iako moderne perilice rublja mogu dosegnuti temperaturu od 90°C, to nije preporučljivo za većinu tkanina.
“Ta temperatura će ubiti sve. To je gotovo kao da rublje kuhate. Loše je za odjeću, a i povećava troškove energije,” istaknuo je.
Dodao je kako, ako je odjeća toliko prljava da zahtijeva pranje na ekstremno visokim temperaturama, možda je vrijeme da je jednostavno – bacite i kupite novu.
60°C – nužno kod bolesti u kućanstvu
Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, pranje na 60°C nužno je ako je netko u kući bolestan ili se širi zaraza poput norovirusa.
“U tom slučaju, pranje na 60°C, uz deterdžent i mehaničko čišćenje, učinkovito će uništiti klice,” savjetuje dr. van Tulleken.
Zašto 40°C nije dobra ideja?
Za svakodnevno pranje odjeće, temperatura od 40°C – koju većina ljudi koristi – nema smisla, tvrdi stručnjak. “Osobno ne vidim poantu 40°C. Previše je topla da bi bila štedljiva, a premalo da bi ubila bakterije. Odlučite se za jedno – toplo ili hladno,” poručuje.
Pranje na 30°C ili 20°C štedi novac i energiju
Dr. van Tulleken preporučuje 30°C kao optimalnu temperaturu za svakodnevno rublje. “Pranjem na 30°C umjesto na 40°C uštedjet ćete gotovo 40% troškova energije, a ciklus pranja bit će i kraći,” naglašava.
Osobno ide i korak dalje – pere odjeću na samo 20°C, osim sportske opreme koja zahtijeva višu temperaturu.
“Pranjem na 20°C uštedite čak 62% troškova u odnosu na 40°C. To je velika ušteda,” objašnjava. No, naglašava da pri tome koristi deterdžent namijenjen pranju na nižim temperaturama.
Perilicu treba redovito čistiti
Osim odabira prave temperature, dr. van Tulleken naglašava važnost redovitog čišćenja perilice, što mnogi zanemaruju.
“Mislite i na svoju perilicu. Ladicu za deterdžent, gdje se često skuplja plijesan, operem u perilici posuđa. Bubanj prebrišem octom i krpom. Ako perilica ima program za čišćenje na visokoj temperaturi, koristite ga prema uputama proizvođača i uvijek ostavite vrata otvorenima nakon pranja,” savjetuje.
Prema preporukama stručnjaka: Filter treba čistiti svakih 3–6 mjeseci. Ladicu za deterdžent jednom mjesečno. Gumenu brtvu vrata jednom tjedno. Vrata perilice ostavljati otvorenima kako bi se spriječio neugodan miris plijesni. Prljava perilica često uzrokuje miris vlage na odjeći, osobito ako mokro rublje dugo stoji u bubnju.