Odlazak na wc je mučan? Evo 6 brzih rješenja za problem sa zatvorom!

Zatvor može biti vrlo neugodan. Frustrirajuće je, ponekad i bolno, a može se dogoditi jednostavno zato što ne jedete dovoljno vlakana ili ste dehidrirani. U ovom slučaju, sve što trebate učiniti kako biste oporavili svoja crijeva je malo prilagoditi prehranu.
Pročitajte 6 brzih metoda za rješavanje ovoga problema:
1. Čaj od meda i limuna
Napravite čaj i u njega dodajte med i limun. Med i limun djeluju kao prirodni stimulansi za probavni sustav i pomažu u izbacivanju toksina iz tijela.
2. Puno vode
Muškarci bi trebali piti najmanje 3,7 litara, a žene 2,7 litara tekućine dnevno. Tvrda, suha stolica najčešći je uzrok zatvora, a pijenje dovoljno vode održavat će tijelo pravilno hidratiziranim te samim time olakšati prolazak stolice.
Voda i voćni sokovi najbolji su za borbu protiv zatvora. Sokovi od kruške i jabuke, primjerice, blagi su prirodni laksativi. Izbjegavajte kofeinske i gazirane napitke jer su diuretici – umjesto da hidratiziraju vaše tijelo, zapravo će iz njega izvući više tekućine.
3. Vlaknasta hrana
Vlaknasta hrana također djeluje kao prirodni laksativ. Pomaže stolici da zadrži više vode, a samim time ju i povećava. Trebali biste uključiti najmanje 20-35 grama vlakana u svoju dnevnu prehranu kako bi vaša probavni sustav pravilno funkcionirao. Hrana bogata vlaknima uključuje prokulice, mrkvu, jabuke, smokve, žitarice mekinje i crni grah.
Sjemenke i orašasti plodovi poput sjemenki bundeve, sezama, suncokreta ili lana također su dobar izvor vlakana. Međutim, nemojte jesti lanene sjemenke ako patite od poremećaja krvarenja, crijevnih opstrukcija ili visokog krvnog tlaka. Trebale bi ih izbjegavati i trudnice i dojilje.
4. Suhe šljive
Suhe šljive ne samo da su bogate vlaknima, već sadrže i sorbitol, šećer za ublažavanje stolice koji prirodno olakšava zatvor. 100 grama suhih šljiva ima 14,7 grama sorbitola.
Ako vam se ne sviđa okus suhih šljiva, možete probati i s alternativnom u obliku soka. Sok sadrži manje vlakana od voća, ali bi trebao poslužiti kao dovoljno dobro rješenje. Upamtite da je potrebno neko vrijeme da suhe šljive odrade svoje, nemojte pretjerati s unosom!
5. Biljke za povećanje volumena
Biljke poput lanenog sjemena, piskavice i psiliuma imaju laksativni učinak i omekšavaju stolicu. Jedite ih i pijte puno vode ako patite od zatvora. Također, možete pronaći i čajeve od istih sastojaka.
6. Jogurt
Iako se savjetuje izbjegavanje mliječnih proizvoda ako patite od zatvora, jogurt je iznimka. Jogurt sadrži probiotike poput Bifidobacterium longum ili Bifidobacterium animalis koji vam mogu pomoći da imate češće i manje bolne stolice.
Uz navedene metode, borbu protiv zatvora olakšat će vam i pravilno sjedenje na wc školjki. Sjedenje s ispravljenim leđima pod kutom od 90° s ispravljenim bedrima ispred sebe vrlo je uobičajena poza na WC-u. Međutim, pogrešna je jer prolaz za defekaciju postaje uzak zbog povlačenja puborektalnog mišića koji se proteže do kraja debelog crijeva. Kada bedra i kukovi naprave kut od 90°, ovaj mišić je zategnut i ne dopušta da se debelo crijevo pravilno otvori.
Kako biste olakšali prolazak stolice, nagnite se naprijed tako da vam kralježnica bude pod kutom od oko 35° u odnosu na bedra. Možete koristiti i podnožje kako biste ovaj položaj učinili ugodnijim.
