Ako prečesto imate hladne ruke, to može biti znak opasne bolesti: Evo kako se u 1 minuti možete 'testirati'
Hladne ruke ili stopala često su jednostavno posljedica hladnog vremena, no za mnoge ljude to može ukazivati na stanje poznato kao Raynaudov sindrom. Ovo stanje utječe na krvotok i izaziva privremeno sužavanje arterija, što rezultira bolom, hladnoćom i promjenom boje na zahvaćenim dijelovima tijela.
Raynaudov sindrom najčešće pogađa prste, ali se simptomi mogu pojaviti i na nožnim prstima, ušima, nosu, bradavicama pa čak i jeziku. Tipično se javlja kao reakcija na hladne temperature ili stres, a može uzrokovati neugodne simptome poput utrnulosti, boli i trnaca.
Iako uzroci ovog stanja nisu u potpunosti poznati, stručnjaci upozoravaju da Raynaudov sindrom u rijetkim slučajevima može biti prvi znak ozbiljnijih autoimunih bolesti poput sklerodermije.
Jednostavan online test
Kako bi se pomoglo ljudima da prepoznaju simptome, dobrotvorna organizacija Scleroderma & Raynaud's UK razvila je jednostavan kviz koji se može riješiti za samo jednu minutu. Kviz sadrži pet pitanja, poput toga jesu li vaši prsti osjetljivi na hladnoću, mijenjaju li boju na hladnoći ili stresu, te osjećate li bol, peckanje ili trnce kada se zahvaćeno područje zagrijava.
Rezultati kviza pružaju preporuke o daljnjim koracima i pozivaju one koji sumnjaju na Raynaudov sindrom da se uključe u anonimno medicinsko istraživanje.
Iskustva oboljelih
Karen Raney-Marr, 36-godišnjakinja iz Hertfordshirea, jedna je od procijenjenih 10 milijuna Britanaca koji žive s Raynaudovim sindromom. Ona je godinama trpjela simptome prije nego što je dobila dijagnozu.
"Moji prsti i nožni prsti bili su hladni, utrnuli i bolni, a ponekad su mijenjali boju. To mi je otežavalo svakodnevne aktivnosti," izjavila je Raney-Marr.
Liječnici upozorili na skrivenu opasnost koja vreba u kuhinji: 'Prijetnja je zdravlju poput azbesta'
Danas koristi lijekove za kontrolu simptoma, no i dalje ima dnevne napade, poznate kao "epizode Raynauda". "Napadi mogu uzrokovati ozebline, ispucale ruke i otekline. Većinu godine nosim rukavice i oblačim se slojevito, čak i u klimatiziranim prostorima poput supermarketa," dodala je.
Kada potražiti pomoć?
U većini slučajeva Raynaudov sindrom ne uzrokuje ozbiljne probleme i može se ublažiti zaštitom ekstremiteta od naglih promjena temperature. Međutim, ozbiljniji slučajevi mogu zahtijevati lijekove poput vazodilatatora koji poboljšavaju protok krvi.
Važno je napomenuti da Raynaudov sindrom može biti povezan s ozbiljnijim autoimunim bolestima poput sklerodermije, artritisa ili lupusa. Sklerodermija, rijetko stanje koje uzrokuje zadebljanje i otvrdnjavanje tkiva, može zahvatiti kožu, zglobove, pa čak i unutarnje organe poput srca i pluća, što može biti opasno po život, tvrdi Daily Mail.
Otprilike 10% osoba s Raynaudovim sindromom razvija neku autoimunu bolest, stoga liječnici savjetuju posjet obiteljskom liječniku ako se simptomi pogoršaju, osobito ako se stanje iznenada pojavi nakon 30. godine ili prije 12. godine života.
Podrška stručnjaka
Dr. Punam Krishan, liječnica opće prakse i TV stručnjakinja, podržava kampanju za podizanje svijesti o ovom stanju. "Već sam riješila test i potičem što više ljudi da učine isto," izjavila je, dodajući kako razumije koliko Raynaud može biti izazovan za oboljele.
Ovaj jednostavan alat pruža priliku za rano prepoznavanje simptoma, ali i za podizanje svijesti o ovoj često zanemarenoj, ali značajnoj zdravstvenoj tegobi.