Ako vas ugrize zmija jednu stvar nikako ne smijete napraviti: Evo kako se spasiti u tom trenutku

Jedan od njihovih ključnih zadataka je kontrola populacije glodavaca jer ih zmije love i jedu, čime sprečavaju prekomjerno razmnožavanje tih štetnika. Unatoč tome, postoje zmije čiji ugrizi mogu biti opasni po život ljudi. Stoga, kada zmija ugrize osobu, ključno je brzo osigurati medicinsku pomoć kako bi se smanjila opasnost.
Otrovne zmije u Hrvatskoj
U Hrvatskoj žive tri vrste otrovnih zmija: poskok, riđovka i planinski žutokrug. Poskok je široko rasprostranjen diljem Hrvatske, uključujući neke otoke. S druge strane, riđovka se uglavnom nalazi u kontinentalnim dijelovima zemlje, dok planinski žutokrug preferira travnate planinske krajeve Dinarida i Šarskog sustava.
Poluotrovnice u Hrvatskoj
Hrvatska je dom i dvjema vrstama poluotrovnica, a to su zmajur i crnokrpica. Ove zmije su slabije otrovne i mogu se pronaći u priobalnom pojasu od Istre do južne Dalmacije te na brojnim otocima. Iako ugrizi ovih zmija nisu opasni po život i obično izazivaju samo blage simptome, ipak je preporučljivo posjetiti liječnika kako bi se rana očistila i osigurala potrebna zaštita, poput cjepiva protiv tetanusa, prema izvještaju Centra zdravlja.
Simptomi nakon ugriza zmije
Simptomi ugriza zmije ovise o raznim faktorima kao što su vrsta zmije, njezina veličina, količina otrova koja je ubrizgana, mjesto ugriza te fizičko stanje i starost ugrizene osobe. Najčešći znakovi ugriza zmije otrovnice uključuju:
Rana od ugriza, oteklina, bol i crvenilo oko mjesta ugriza
Glavobolja, vrtoglavica, problemi s vidom
Teškoće s disanjem, mučnina, povraćanje
Nepravilni otkucaji srca i moguće stanje šoka
Što učiniti u slučaju ugriza zmije
Ugrizi zmija otrovnica predstavljaju hitno medicinsko stanje, stoga je ključno ne odgađati liječenje. U slučaju ugriza, važno je brzo prevesti ozlijeđenu osobu u najbližu bolnicu ili pozvati hitnu pomoć koristeći brojeve 94 ili 112. Osoba koju je ugrizla zmija trebala bi ostati što mirnija, izbjegavajući paniku i kretanje, jer bi to moglo ubrzati širenje otrova kroz tijelo.
Prema smjernicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, prije dolaska u bolnicu ili hitne pomoći, važno je poduzeti sljedeće korake:
Osigurati da osoba mirno leži ili sjedi
Imobilizirati ozlijeđeni ud kako bi se usporilo širenje otrova kroz krvotok
Držati ruku u razini srca, a nogu na povišenom položaju kako bi se smanjilo oticanje
Skinuti sav nakit i satove prije nego što oteklina postane izražena
Pokriti mjesto ugriza čistom i suhom tkaninom
Označiti granicu otekline na koži
Ove stvari nikada ne biste trebali izlijevati i bacati u odvod: Time radite ogromnu štetu
Što ne smijete činiti:
Ne čekajte pojavu simptoma – odmah potražite medicinsku pomoć
Ne koristite podvezivanje jer to može blokirati protok krvi i uzrokovati nekrozu
Ne režite ranu i ne pokušavajte isisati otrov
Ne stavljajte led na ranu niti je uranjajte u vodu
Ne konzumirajte alkohol kao sredstvo protiv bolova
Ne uzimajte analgetike poput aspirina ili ibuprofena
Ne pokušavajte uhvatiti zmiju – nema potrebe za preciznim identificiranjem vrste jer se za sve domaće otrovnice koristi isti protuotrov
Kako izbjeći ugriz zmije?
Ako se nađete u blizini zmije, najvažnije je ne uznemiravati je niti pokušavati hvatati ili ubijati – to može povećati rizik od ugriza i predstavlja kršenje zakona o zaštiti zaštićenih vrsta. Ako imate dvorište, održavajte ga urednim, redovito kosite travu i uklonite sve materijale koji bi mogli poslužiti kao sklonište zmijama. Prilikom hodanja u područjima poznatim po prisutnosti zmija, nosite odgovarajuću odjeću i obuću, poput dugih hlača i zatvorenih cipela. Koristite štap za pregled terena i upozorenje zmijama o vašem dolasku udaranjem po tlu.