Astronomi primijetili signal s drugog planeta: Vrlo je blizu Zemlji, a ima i dvije vrlo važne karakteristike
Znanstvenici su otkrili 'koherentan' radio signal s drugog planeta. Astronomi kažu da ponovljeni radio signali sa stjenovitog egzoplaneta YZ Ceti b, koji je samo 12 svjetlosnih godina udaljen od Zemlje, mogu sugerirati da planet ima dvije vrlo važne karakteristike. Magnetsko polje, pa čak i atmosferu.
Prema nalazima, koji su objavljeni u časopisu Nature Astronomy, znanstvenici su uhvatili radio signale dok su koristili radio teleskop. Oni vjeruju da su ti valovi generirani interakcijom između magnetskog polja egzoplaneta i male zvijezde crvenog patuljka oko koje orbitira, zvane YZ Ceti.
Mogli bi dokazati postojanje života
Astronomi projekta kažu da bi im to moglo pomoći i u pronalaženju drugih planeta. Dr. Sebastian Pineda i docentica Jackie Villadsen koristili su radioteleskop kojim upravlja Nacionalni radioastronomski opservatorij Nacionalne znanstvene zaklade SAD-a, kako bi razumjeli interakcije između dalekih zvijezda i planeta koji kruže oko njih. Joe Pesce, direktor programa Nacionalne zaklade za znanost za Nacionalni radioastronomski opservatorij, rekao je da bi ovi rezultati mogli dokazati postojanje izvanzemaljskog života.
"Potraga za potencijalno nastanjivim ili životno sposobnim svjetovima u drugim sunčevim sustavima ovisi djelomično o mogućnosti utvrđivanja imaju li stjenoviti egzoplanete nalik zemlji stvarno magnetska polja. Ovo istraživanje pokazuje ne samo da ovaj stjenoviti egzoplanet vjerojatno ima magnetsko polje, već također pruža obećavajuću metodu za pronalaženje još nečeg", rekao je.
Slično kao na Zemlji
Dr. Pineda sa Sveučilišta Colorado rekao je da su radijski signali koje je tim promatrao slični onima koje emitira naš plavi planet.
A da bi radio signali bili detektirani, prema istraživačima moraju biti vrlo jaki. "Hoće li planet preživjeti s atmosferom ili ne, može ovisiti o tome ima li planet jako magnetsko polje ili ne", rekao je Pineda. U prošlosti su znanstvenici detektirali magnetska polja egzoplaneta veličine Jupitera, najvećeg planeta u našem Sunčevom sustavu.
Međutim, uhvatiti magnetska polja na manjim planetima iznimno je teško jer su u biti nevidljiva. A YZ Ceti i njegov egzoplanet YZ Ceti b predstavljaju idealne kandidate budući da su tako blizu jedan drugome. Dr. Pineda je dodao da interakcije između YZ Ceti b i njegove zvijezde također proizvode polarnu svjetlost - ekvivalentnu sjevernoj svjetlosti koja se pojavljuje na suncu. O ovom fenomenu rekao je: "Ovu ideju nazivamo 'ekstrasolarnim svemirskim vremenom'. Mi zapravo vidimo auroru na zvijezdi - to je ono što je ova radio emisija. Na planetu bi također trebala postojati polarna svjetlost, ako ima vlastitu atmosferu".