Često ne možete zaspati i imate problema s nesanicom? Za sve može biti kriva jedna uobičajena dnevna navika
Ljubitelji kave mogli bi se suočiti s izazovom ako žele poboljšati kvalitetu svog sna. Stručnjak za spavanje i klinički psiholog Michael Breus preporučuje da se konzumacija kave ograniči rano tijekom dana kako bi se izbjegli problemi s nesanicom.
"Najveća pogreška koju ljubitelji kave čine, a koja utječe na san, jest pijenje kave nakon podneva," izjavio je Breus za Well+Good. "Kofein može imati dugotrajan stimulativni učinak, što može ometati vaš san i povećati rizik od nesanice."
Ako vam se ideja o odustajanju od popodnevne kave čini previše teškom, Breus savjetuje da vrijeme ispijanja kave produžite najkasnije do 14 sati. "Stručnjaci često predlažu izbjegavanje kofeina najmanje osam sati prije spavanja, no to možete prilagoditi ovisno o svojoj osjetljivosti na kofein," dodao je.
Što radi kofein
Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, oko 80% odraslih Amerikanaca svakodnevno konzumira kofein, a istraživanja pokazuju da je prvi gutljaj najsnažniji. Unutar 45 minuta od konzumacije, 99% kofeina se apsorbira u tijelu. Poluvrijeme života kofeina – vrijeme potrebno da se količina kofeina u sustavu smanji na polovicu izvorne količine – varira od 1,5 do 9,5 sati.
Kofein može otežati uspavljivanje i održavanje sna jer se natječe s adenozinom, prirodnim kemijskim spojevom u tijelu koji potiče pospanost. Adenozin se nakuplja u tijelu tijekom dana i pomaže regulirati cikluse spavanja i budnosti. Kofein ometa ovaj proces, držeći nas budnima kada je vrijeme za spavanje.
Važno je napomenuti da svatko različito metabolizira kofein. Genetika igra ulogu u tome koliko dugo kofein zadržava svoj stimulativni učinak – nekima je dovoljna jedna šalica kave za cijeli dan, dok drugi mogu popiti cijeli lonac.
Unatoč negativnoj korelaciji između kofeina i sna, kava ima razne zdravstvene prednosti. Poznata kao poboljšivač raspoloženja, kava također pomaže u regulaciji tjelesne težine i smanjuje rizik od raka, srčanog zatajenja i dijabetesa tipa 2.
Tesla je imao tri zapanjujuće vizije budućnosti: Posebno je zanimljiva ona vezana za bolesti
Što savjetuju
Breus naglašava da je ključ za iskorištavanje ovih pogodnosti pridržavanje ranog popodnevnog vremena za konzumaciju kave te izbjegavanje šećera, jer šećer može dodatno narušiti ciklus spavanja. Stručnjaci, uključujući Breusa, također savjetuju odgodu prve šalice kave do 90 minuta nakon buđenja.
Održavanje pauze od 90 minuta pomaže u balansiranju hormona, posebno kortizola, glavnog hormona stresa u tijelu. "Porast i pad kortizola nakon buđenja predstavlja zdrav živčani sustav i zapravo ima veliki utjecaj na naše imunološko zdravlje i čak rizik od razvoja autoimunih bolesti," objasnila je Abigail Hueber, funkcionalna dijetetičarka i stručnjakinja za probavno zdravlje, za Well+Good.
"Pauziranje s kofeinom prvih 90 minuta pomaže promovirati najuravnoteženiji odgovor na buđenje kortizola i može čak bolje podržati naše energetske razine tijekom dana," dodala je. Uz ove savjete stručnjaka, ljubitelji kave mogu pronaći ravnotežu između uživanja u omiljenom napitku i održavanja kvalitetnog sna.