Čovjek imao bliski susret s monstruoznom divovskom lignjom: Ono što šokira još više jest pozadinska priča
Na zapadnoj obali Južne Afrike prije nekoliko godina zabilježeno je rijetko pojavljivanje jednog od najčudnovatijih stanovnika dubokog mora, čudovišta sličnog hobotnici, koje je nažalost imalo tragičan ishod. Snimke "divovske lignje" opet kruže ovih dana, ali kao što je često slučaj kod takvih susreta, detalji koji se prenose su šturi i uglavnom netočni.
Dubokomorsko biće pronašao je James Taylor, vozač daske za veslanje, u blizini Melkbosstranda, obalnog sela oko sjeverno od Cape Towna. Kada je Taylor podijelio svoje snimke na Instagramu, one su bile izrezane i podijeljene na nekoliko agregatorskih stranica i društvenih medija.
"Prvi put sam primijetio tijelo koje pluta iza valova dok sam se spuštao na plažu da odem veslati", rekao je Taylor. "Pomislio sam da je to veliki komad algi, a zatim sam pomislio da je to komad plastike, ali to nije izgledalo ispravno. Tek kad sam se približio, vidio sam da je to neka vrsta lignje."
Pozadinska priča
Neki društveni mediji tvrde da je lignja plivala kako bi se "brzo pozdravila" sa svojim ljudskim susjedima, dok su drugi izvještavali da je Taylor pokušavao pomoći životinji. Međutim, dublja analiza priče otkriva da nijedan od ovih izvještaja nije točan. Ispostavilo se da je lignja bila ozlijeđena, a Taylor se odlučio na vrlo nehuman potez, da je izvuče na obalu.
Pokušaj hvatanja lignje takve veličine - čak i ozlijeđenog primjerka - može biti opasan potez. Unatoč njihovom mekom izgledu, ove životinje izuzetno su snažne, a njihovi oštri kljunovi namijenjeni su lomljenju tvrdog plijena. Najbolje što možete učiniti kad se susretnete s jednim od ovih bića je kontaktirati lokalnu obalnu stražu, akvarij ili mrežu za spašavanje životinja.
Jedan od oštrih zuba lignje zapravo je ogrebao Taylorovu nogu tijekom susreta. Dovlačeći životinju do obale, Taylor nije pokušavao spasiti njezin život i sumnjao je da je već bila mrtva. "Želio sam je pokušati dovući na plažu zbog istraživačkih svrha prije nego što je oštete grabežjivci u moru", kaže on, napominjući da je lignja bila bez energije, bez nekoliko pipaka i prekrivena tragovima ugriza.
Odrezao joj glavu
Nije jasno jesu li ozljede lignje bile fatalne ili su imale veze s njezinim pojavljivanjem tako blizu obale, ali primjerak je izgledao u lošem stanju. Prošli susreti s velikim lignjama koje su opažene kako plivaju nepravilno u plićacima obično su uključivali bolesne ili ozlijeđene pojedince.
"Tek kad sam stegnuo konop i počeo vući, lignja je počela pokazivati znakove života ... i to samo nekoliko minuta", pojašnjava Taylor. "Kad sam je doveo do plaže, više se nije pomicala. Odlučio sam da je najhumanije odrezati joj glavu i okončati njezinu patnju. Nikad nije lijepo vidjeti kako nešto umire, ali osjećao sam da je to ispravno."
Unatoč nekim negativnim reakcijama na mreži, Taylor stoji iza svoje odluke da izvuče životinju na obalu. "Kad smo stigli na plažu, kontaktirali smo akvarij", dodaje on. "Raščetvorili smo je i snimili niz videozapisa i fotografija koje smo im kasnije poslali. Oni su ih proslijedili profesoru koji već 15 godina proučava gigantske lignje u Južnoj Africi i bio je vrlo uzbuđen zbog ovog otkrića."
Moćna lignja Architeuthis
Prema Tayloru, ovu su životinju lokalni istraživači identificirali kao pravu gigantsku lignju (rod Architeuthis), ali se širi i nekoliko drugih mogućih identifikacija, uključujući manju Humboldtovu lignju.
Humboldtove lignje poznate su po življenju u Istočnom Pacifiku, pa ta vrsta geografski ne odgovara primjerku iz Melkbosstranda. Vanjski izgled životinje također se ne čini odgovarajućim, posebno prema obliku plašta (mesnata gornja strana tijela) u ovom dodatnom snimku iz Taylorovog susreta: Dakle, jesmo li zaista svjedočili neuhvatljivoj Architeuthis? Dr. Mike Vecchione, zoolog beskralježnjaka iz Smithsonian muzeja prirodnih znanosti, koji je obavio opsežan rad na oceanografskim lignjama, misli da je to vjerojatno. "Snimke na plaži meni izgledaju kao gigantska lignja", kaže on.
Oni bijeli "crvi" koje vidite kako izlaze iz tijela lignje u Taylorovom snimku su spermatofori, što potvrđuje da je ovaj primjerak bio mužjak. Svaki slučaj Architeuthisove smrti teško je precizno utvrditi, ali lignju je možda napao neki predator dok je još bila u svom dubokomorskom staništu.
"Nekoliko je slučajeva zabilježeno da su kitovi ulovili gigantske lignje, zatim ih donijeli na površinu da ih hrane svojim mladima", dodaje Vecchione. "I ponekad kitovi ih ne pojedu iz različitih razloga." Međutim, bolest bi također mogla biti krivac ovdje, prenosi Earthtouchnews.
Možda je bila bolesna
Znanstvenica, ekspertica i autorica knjige Cephalopodiatrist Dr. Danna Staaf slaže se, te dodaje zanimljivu mogućnost u raspravu.
"Bijele mrlje su mjesta gdje je lignjina koža potpuno potrošena", kaže ona. "Manje vrste lignji često počinju raspadati nakon parenja, a spekulira se da bi gigantske lignje mogle učiniti isto, pa bi ovo mogao biti primjerak nakon parenja."
Također napominje da, iako se životinja sigurno drži Taylorove daske u početnom snimku, ne vidi nikakvo agresivno ponašanje.