Dlačice na licu mogu ukazivati na ozbiljan problem: Obratite pažnju kako izgledaju
Dok je prisutnost finih, svjetlijih dlačica, tzv. velus dlaka, sasvim normalna, prekomjerna pojava tamnih i grubih dlaka može signalizirati hormonalnu neravnotežu ili ozbiljnija zdravstvena stanja. Stručnjaci stoga preporučuju da se obavezno obavi liječnički pregled ukoliko se pojave takve promjene, osobito naglašeni rast dlaka ili dodatni simptomi povezani sa zdravljem. Uzroci pojave jačih dlaka na licu mogu biti brojni. Genetika ima veliku ulogu, kao i prirodne hormonalne promjene koje žene prolaze tijekom života, poput puberteta, trudnoće ili menopauze.
Međutim, sindrom policističnih jajnika (PCOS), Cushingov sindrom, kao i poremećaji štitnjače i neki lijekovi također mogu potaknuti rast dlaka. Zdravstvene komplikacije, poput problema s metabolizmom, također su često povezane s rastom dlaka na neuobičajenim mjestima.
Dlake na licu možemo podijeliti na dva osnovna tipa: velus i terminalne dlake. Velus dlake su tanke i svjetle, te prekrivaju najveći dio tijela i često nisu vidljive. Terminalne dlake, s druge strane, tamnije su i deblje, te se pojavljuju na specifičnim dijelovima lica kao što su brada, gornja usna, obrazi i vrat, uzrokujući često nelagodu zbog estetskog dojma.
Obratite pažnju
Iza rasta dlaka na licu mogu se skrivati i ozbiljniji problemi, poput hormonalnih disbalansa, PCOS-a, neplodnosti, te metaboličkih poremećaja. Psihološki, višak dlaka može utjecati na smanjenje samopouzdanja i pojavu anksioznosti.
Jedan od mogućih uzroka pojačanog rasta dlaka kod žena je i Cushingov sindrom. Riječ je o rijetkom poremećaju u kojem tijelo proizvodi previše kortizola, hormona stresa, što može izazvati niz problema uključujući rast dlaka.
Osobe s ovim sindromom mogu prepoznati simptome poput okruglog lica, nakupljanja masnoće u području vrata i gornjeg dijela leđa, tanke i lomljive kože te povišenog krvnog tlaka. Ako se sumnja na ovaj sindrom, preporuča se posjet liječniku radi pregleda i potrebnih testova.