Dobro pazite kada plivate ove sezone po Jadranu: Viđeno je vrlo opasno morsko stvorenje koje bode
Na crnogorskom primorju, posebno na plažama Budve, što je u neposrednoj blizini Hrvatske, sve češće se mogu vidjeti vatreni crvi, poznati i kao crvi mesožderi. Stručnjaci savjetuju stanovnicima i turistima da ih izbjegavaju i ne dodiruju, jer kontakt s njima može izazvati neugodne posljedice.
Ovi crvi su prisutni u Jadranu već duže vrijeme, no posljednjih godina njihova populacija znatno se povećala zbog zagrijavanja mora. Dr. Maja Krželj sa Sveučilišta u Splitu objašnjava da su temperature u Jadranu porasle za oko 2 stupnja, što pogoduje razmnožavanju vatrenih crva i drugih morskih vrsta poput meduza. "Vatrenim crvima porast temperature pogoduje i zbog toga se bilježi i porast populacije. Riječ je o sporim životinjama koje se hrane bodljikašima, zvjezdačama, žarnjacima tj. koraljima, gorgonijama, ali su i strvinari, pa je kod nas ranije bilo dojava ribara kojima su crvi znali napasti vršu s ribom te pojesti svu ribu," pojasnila je svojevremeno dr. Krželj za 24sata.
Životni prostor i opasnost za ljude
Ranije su vatreni crvi živjeli u dubljem moru, ali sada ih zbog zatopljenja sve češće možemo vidjeti u plićacima na metar dubine. Ovi crvi nisu opasni ako se ne osjećaju ugroženo, stoga ih je najbolje ne dirati. Dr. Krželj naglašava da vatreni crvi ne napadaju ljude niti mogu skočiti na njih. Međutim, oni imaju sitne iglice koje izlučuju toksine za ubijanje plijena. Zbog živopisnih boja, ljudi ih često žele dodirnuti, što može uzrokovati štetne posljedice.
Što učiniti u slučaju kontakta?
U slučaju kontakta s vatrenim crvom, potrebno je pažljivo izvaditi iglice iz kože, najbolje uz pomoć ljepljive trake, i zatim nanijeti kremu protiv opeklina te odmah posjetiti liječnika. Iglice koje ostanu pod kožom mogu izazvati infekciju i druge komplikacije, uključujući dermatološke probleme.
Policija je naletjela na tijelo u rijeci: Ostali su zamrznuti kada su shvatili što se događa
Savjeti za turiste
Stručnjaci savjetuju da se izbjegava kontakt s vatrenim crvima i da se ne diraju. Ukoliko primijetite vatrene crve na plaži, preporučuje se obavijestiti nadležne službe kako bi poduzele odgovarajuće mjere i osigurale sigurnost kupača.
Ovaj stanovnik Jadrana sada je postao stalni podsjetnik na klimatske promjene i njihov utjecaj na morski ekosustav. Pazite na sebe i svoje najmilije dok uživate u ljepotama primorja.