Dućani imaju lukav trik pomoću kojeg vam uzimaju novce: 'Nije to jedini primjer'
Hrvatski građani troše značajan dio svojih prihoda na hranu i bezalkoholna pića, što iznosi čak 27 posto njihovih primanja, odnosno 29.820 kuna godišnje, prema istraživanju Ankete o potrošnji kućanstava (APK) provedenom 2022. godine.
Prosječno kućanstvo mjesečno troši oko 392,8 eura na hranu. Trošak od preko 13 eura dnevno za hranu za cijelu obitelj i udio od 27 posto prihoda može učiniti odlazak u trgovinu pravom financijskom bitkom.
Danas je česta pojava vidjeti ljude kako pažljivo planiraju svoje kupovine, noseći sa sobom popise i prateći cijene. Traženje ušteda postalo je važno kako bi se osiguralo da svaki euro bude iskorišten na najbolji mogući način, možda za dodatne stvari poput tenisica za dijete ili obiteljski izlazak u kino.
Predmet rasprave
Razlika u cijenama istih proizvoda može biti značajna, kao što je pokazano u jednoj objavi na Redditu. Autor je podijelio sliku koja prikazuje da kilogram istih hrenovki u različitim trgovinama košta različito - od 2,69 eura do 4,78 eura po kilogramu. Ušteda na ovakvim sitnicama može se akumulirati tijekom mjeseca i omogućiti kupovinu dodatnih potrepština.
"Našao sam jedan takav primjer u još jednom trgovačkom lancu, “Super cijena” je skuplja", "Ovo je još i ok", "Gore je napisana cijena po kilogramu, dolje je po komadu. Legalno, ali bezobrazno", neki su od komentara na Redditu.
S obzirom na visoku stopu inflacije od 4,9 posto u Hrvatskoj, prema Eurostatovom indeksu HICP, nije iznenađujuće da građani traže jeftinije opcije hrane. Ipak, to može rezultirati odabirom namirnica koje nisu nutritivno bogate, poput kruha, peciva i krumpira, koje su neki od najčešćih izbora. Dok hrenovke i slični proizvodi mogu zadovoljiti glad, njihova nutritivna vrijednost može biti upitna.