Ekspert za hranu upozorava: Ako kuhate hranu na ovaj način velike su šanse da se otrujete
Spori kuhači su postali nezaobilazan alat u mnogim kuhinjama – praktični su, štedljivi i štede vrijeme, što ih čini omiljenima u brojnim domovima. Omogućuju jednostavnu pripremu jela u jednom koraku – samo ubacite sastojke, uključite uređaj i pričekate savršeno skuhano jelo. Od juha i variva, do mesa i deserata, spori kuhači nude širok raspon mogućnosti.
Međutim, stručnjaci upozoravaju kako nepravilna uporaba ovog kuhinjskog uređaja može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih rizika, uključujući trovanje hranom. Prema Meredith Carothers, stručnjakinji za odnose s javnošću iz Ministarstva poljoprivrede SAD-a (USDA), jedna od najčešćih pogrešaka je stavljanje smrznutih namirnica – mesa, povrća ili gotovih obroka – izravno u spori kuhač.
Zašto smrznuta hrana u sporom kuhaču može biti opasna?
Carothers objašnjava da smrznuti sastojci mogu predugo ostati na nesigurnoj temperaturi prije nego što se počnu pravilno kuhati. Ova situacija stvara idealno okruženje za razvoj bakterija koje mogu uzrokovati ozbiljne probavne tegobe. Umjesto toga, preporučuje se odmrzavanje hrane u hladnjaku, hladnoj vodi ili mikrovalnoj pećnici prije nego što je stavite u spori kuhač.
Jedini izuzetak su gotovi proizvodi kupljeni u trgovini koji izričito navode da se mogu kuhati iz smrznutog stanja.
Opasnosti ponovnog zagrijavanja u sporom kuhaču
Osim korištenja smrznutih namirnica, još jedan potencijalni rizik predstavlja ponovno zagrijavanje već kuhanih jela u sporom kuhaču. Prema Carothers, spori kuhač može predugo zagrijavati hranu do sigurne temperature, što povećava rizik od bakterijske kontaminacije.
"Kada hrana kuha, postoji određena vremensko-temperaturna veza koja omogućuje sigurno kuhanje, dok kod podgrijavanja taj proces može biti prespor," izjavila je za AARP, naglasivši važnost brzog i učinkovitog zagrijavanja hrane u mikrovalnoj pećnici ili na štednjaku umjesto korištenja sporog kuhača.
Primjer iz stvarnog života
Upozorenje o sigurnosti sporog kuhača potvrđuje i slučaj Anne Sullivan, koja se ozbiljno razboljela nakon što je u njemu pripremila vegansko varivo od bijelog graha. Anne je pomno slijedila recept – prethodno je namakala grah i ostavila ga da se kuha cijeli dan. No, sedam sati kasnije, grah nije omekšao. Unatoč tome, ponijela je varivo na posao i pojela ga, iako je primijetila da je grah tvrd i žilav.
Nedugo nakon toga, počela je osjećati vrtoglavicu i slabost. "Izgledala sam grozno, moj šef mi je rekao da odem kući i odmorim se. Osjećala sam mučninu," prisjeća se Anne.
Problem je bio u tome što grah nije bio pravilno termički obrađen. Nedovoljno kuhan bijeli grah sadrži prirodni toksin fitoglutinin, koji u velikim količinama može izazvati simptome poput proljeva, vrtoglavice i mučnine. Da bi se uklonili toksini, Anne je trebala grah namakati pet sati, zatim ga isprati i kuhati na visokoj temperaturi deset minuta prije nego što ga je stavila u spori kuhač.
Anne priznaje da nije bila svjesna ovog rizika: "Nisam imala pojma – mislim da većina ljudi pretpostavlja da će se grah skuhati u sporom kuhaču. Većina recepata pretpostavlja da koristite konzervirani grah, koji je već kuhan."
Spori kuhači su korisni i praktični, ali je ključno pridržavati se sigurnosnih smjernica kako bi se izbjegli zdravstveni problemi. Pravilna priprema hrane, poput odmrzavanja sastojaka i ispravnog kuhanja mahunarki, može spriječiti ozbiljna trovanja hranom. Ako ste u nedoumici, uvijek se savjetujte s pouzdanim izvorima o sigurnoj pripremi jela u sporom kuhaču.