Eksperti napokon razbili drevni kod star gotovo 3000 godina: 'Ovo nije slučajno nastalo, vidite što piše'
Više od stoljeća, drevni kod pronađen u hramovima Dūr-Šarrukīna, nekadašnje prijestolnice Asirije, zbunjivao je stručnjake. Asirsko carstvo, koje se protezalo preko Bliskog Istoka između 14. i 7. stoljeća prije Krista, smatralo se najvećim među mezopotamskim carstvima, ponajviše zbog svoje impozantne vojne moći i tehnoloških dostignuća. Ovaj dio svijeta, koji obuhvaća današnji Irak te dijelove Irana, Turske i Sirije, često se naziva "kolijevkom civilizacije", ističe asiriolog i povjesničar Martin Worthington s Trinity Collegea u Dublinu u izjavi.
Worthington je godinama radio na enigmatici ovih kriptograma, koji su otkriveni tijekom iskopavanja zakopanih ruševina Dūr-Šarrukīna u 19. i 20. stoljeću. U svom kraćem obliku, kodovi se sastoje od simbola lava, smokve i pluga. U dužem obliku, slijed pet simbola uključuje lava, pticu, bika, drvo i plug. Povjesničari su dugo vjerovali da su simboli povezani s kraljem Sargonom II, koji je vladao od 721. do 704. pr. Kr., ali njihovo točno značenje ostalo je nejasno – sve do sada.
U Hrvatskoj pronađena misteriozna podvodna cesta: 'Vjerujemo da je tu netko bio prije 7000 godina'
Worthington je zaključio da slike izgovaraju Sargonovo ime – teorija koja je prvi put predložena (ali ne i istražena) 1948. godine. Proširio je ovu ideju dokazavši da ikone također mogu biti referenca na nebeske konstelacije, oda suverenom kralju ispisivanjem njegovog imena u zvijezdama, čime ga povezuje s bogovima. Njegova otkrića su značajna jer, iako su prijašnje hipoteze povezivale simbole s kraljem ili noćnim nebom, ovo je prvi put da je netko spojio te dvije teorije.
Nije slučajnost
"Činjenica da [ideja] funkcionira i za sekvencu od pet simbola i za sekvencu od tri simbola, te da se simboli mogu razumjeti kao kulturno prikladne konstelacije, čini mi se vrlo sugestivnim," rekao je Worthington. "Vjerojatnost da je sve to slučajnost je – oprostite na igri riječi – astronomska."
U svom radu, Worthington objašnjava kako su ove reprezentacije mogle funkcionirati. Na primjer, asirska riječ za "drvo" zvuči slično kao "čeljust", što je ime konstelacije koju su ljudi tog vremena dobro poznavali, kako napominje Science Alert. Štoviše, te konstelacije bile su povezane s drevnim bogovima, dodajući dodatni sloj značenja. "Učinak pet simbola bio je smjestiti Sargonovo ime na nebeski svod, za vječnost – pametan način da se kraljevo ime učini besmrtnim," zaključio je Worthington.
Iako su mezopotamske civilizacije dio naše daleke prošlosti, i dalje su izuzetno važne za naše razumijevanje mnogih aspekata ljudske povijesti. Zbog toga stručnjaci poput Worthingtona još uvijek posvećuju puno vremena razumijevanju kako su ti drevni narodi živjeli, mislili i vladali.