Ekspertica za spavanje otkrila zašto ne biste trebali spavati na desnom boku: 'Jedino ako patite od tog problema'

Položaj u kojem spavate može igrati ključnu ulogu u bržem oporavku od različitih zdravstvenih tegoba, od probavnih problema do prehlade i infekcija, tvrde stručnjaci. Prema Lisi Artis, savjetnici za spavanje i zamjenici glavnog izvršnog direktora organizacije The Sleep Charity, prilagođavanje načina na koji ležimo može potaknuti tijelo na prirodnije i učinkovitije zacjeljivanje.
Ako imate sporiju probavu ili zatvor, Artis preporučuje spavanje na lijevoj strani. "Ovaj položaj potiče prirodni protok hrane i otpada kroz probavni sustav, omogućujući gravitaciji da učinkovitije pomiče sadržaj iz tankog crijeva u debelo crijevo," objašnjava.
S druge strane, spavanje na leđima može imati suprotan učinak – usporava probavu i može produžiti trajanje zatvora.
Za osobe koje pate od proljeva, preporučuje se suprotna strategija – spavanje na desnoj strani. Ova pozicija može usporiti učestalost stolice jer potiče zadržavanje sadržaja u donjem dijelu probavnog trakta, sprečavajući da prerano dođe do debelog crijeva.

Položaj za borbu protiv infekcija i upala
Osim probavnih tegoba, Artis preporučuje prilagodbu položaja spavanja i kod drugih uobičajenih zdravstvenih problema.
Kod infekcija mokraćnog sustava (UTI), preporučuje se spavanje u fetalnom položaju (skvrčeno na boku) ili na leđima s lagano razmaknutim nogama. Ovi položaji smanjuju pritisak na mjehur, što može olakšati nelagodu.
Dodatno, Artis upozorava da žene koje žele spriječiti UTI trebaju izbjegavati spavanje u uskom donjem rublju poput tanga. "Bakterija E. coli, najčešći uzročnik urinarnih infekcija, lako se može uhvatiti za stražnji dio tanga," upozorava Artis. "Čak i minimalni pokreti tijekom spavanja mogu pomaknuti materijal i dovesti bakterije opasno blizu vaginalnog područja."
Osobe koje su sklone bubrežnim kamencima trebale bi redovito mijenjati stranu na kojoj spavaju. Istraživanje Sveučilišta u Kaliforniji pokazalo je da je čak 76 posto pacijenata s ponavljajućim bubrežnim kamencima razvilo naslage minerala u bubregu koji odgovara njihovoj omiljenoj strani spavanja.

Borba protiv žgaravice i refluksa
Za osobe koje pate od želučanog refluksa i žgaravice, najbolja je lijeva strana uz blago podignut gornji dio tijela. Artis objašnjava da ovaj položaj sprječava podizanje želučane kiseline prema jednjaku, što smanjuje simptome žgaravice.
Suprotno tome, spavanje na desnoj strani može usporiti otjecanje želučane kiseline, pogoršavajući refluks i osjećaj peckanja u grlu.
Kako olakšati simptome prehlade i upala uha
Kod upale uha, stručnjaci preporučuju spavanje s zahvaćenim uhom okrenutim prema gore. Na taj način omogućava se prirodno istjecanje tekućine iz uha, što može ubrzati oporavak.
Za osobe s začepljenim nosom i kongestijom, preporučuje se spavanje na leđima s glavom i ramenima podignutim pod kutom od 45 stupnjeva pomoću jastuka. Artis objašnjava da ovaj položaj sprječava nakupljanje sluzi u grlu, čime se smanjuje rizik od napada kašlja i olakšava disanje.
Spavanje na trbuhu u ovom slučaju nije preporučljivo jer može pogoršati začepljenost.
Dobar san kao ključ zdravlja
Osim pravilnog položaja, kvaliteta sna igra ključnu ulogu u borbi protiv bolesti. "Osam sati neprekidnog sna pomaže tijelu da se bori protiv infekcija, ubrzava oporavak i vraća energiju," ističe Artis.
Nažalost, istraživanja pokazuju da prosječni Britanac spava samo šest sati i 20 minuta po noći, što je znatno manje od preporučenih osam sati.
Mali trikovi za brži oporavak
Prilagođavanje položaja spavanja može imati velik utjecaj na zdravlje, pomažući tijelu da se prirodno oporavi od različitih tegoba. Bilo da je riječ o probavnim smetnjama, infekcijama, refluksu ili prehladi, jednostavne promjene u načinu spavanja mogu značajno poboljšati simptome i ubrzati ozdravljenje.
Dakle, sljedeći put kad osjetite tegobe, razmislite – možda je rješenje jednostavno kao okrenuti se na pravu stranu!