Hrvati će pasti u nesvijest kada vide što bi se moglo dogoditi s njihovom omiljenom trgovinom

Američki predsjednik Donald Tramp dodatno je zaoštrio globalni trgovinski sukob, izazvavši ozbiljan potres na financijskim tržištima. Kao posljedica najnovijih carinskih mjera, tržišna kapitalizacija kompanija unutar S&P 500 indeksa pala je za čak 2.400 milijardi dolara u jednom danu, piše Euronews Next.
Najveći udar pretrpjele su dionice tehnoloških giganata – Apple je zabilježio pad od 9,2 posto, Amazon 9 posto, dok je Nvidia izgubila gotovo 8 posto vrijednosti. Analitičari ističu kako učinci novih carina nisu ujednačeni – dok određene industrije pronalaze prilike, druge se suočavaju s ozbiljnim izazovima.
Poluvodiči zasad pošteđeni carina
Zanimljivo, industrija poluvodiča za sada je izuzeta iz novog carinskog režima. Tajvanska korporacija TSMC, ključni dobavljač čipova za umjetnu inteligenciju koji surađuje s kompanijama poput Nvidije, OpenAI-a i Googlea, neće biti pogođena carinom od 32 posto koja je uvedena na većinu robe iz Tajvana.
TSMC je početkom mjeseca najavio ulaganje od dodatnih 100 milijardi dolara u Sjedinjenim Američkim Državama, uključujući izgradnju tri nove tvornice, napredni proizvodni pogon i istraživačko-razvojni centar u Arizoni. Ukupna vrijednost ulaganja TSMC-a u SAD sada premašuje 165 milijardi dolara, što je Bijela kuća nazvala „najvećom stranom direktnom investicijom u povijesti SAD-a“.
Postoji i mogućnost da carina od 20 posto na robu iz Europske unije ne obuhvati nizozemski ASML, vodećeg proizvođača opreme za proizvodnju poluvodiča, iako to još nije službeno potvrđeno. ASML je u prosincu za časopis Fortune izjavio kako nove carine vjerojatno neće imati veći utjecaj na poslovanje u 2025. godini.

Kraj trgovinske povlastice za pakete iz Kine i Hong Konga
Uz nove carinske mjere, Tramp je potpisao i izvršnu uredbu kojom se ukida trgovinska povlastica za male pakete iz Kine i Hong Konga. Dosadašnje pravilo de minimis omogućavalo je slanje paketa vrijednosti do 800 dolara bez plaćanja carine. Od sada, sva roba iz tih regija podliježe carini od 30 posto ili najmanje 25 dolara po artiklu, a od 1. lipnja taj iznos raste na 50 dolara.
U dokumentu se navodi kako Kina koristi „prikrivene metode slanja“ te „skrivanje ilegalnih tvari“, uključujući opijate, u paketima koji dolaze u SAD.
– Iako su SAD dosad nudile izdašne izuzetke u trgovini, Kina uvodi stroga uvozna ograničenja i ne pokazuje sličnu popustljivost prema američkoj robi – stoji u uredbi Bijele kuće.
Utjecaj na e-trgovinu: Shein, Temu i Amazon na udaru
Ukidanje de minimis pravila posebno će pogoditi kineske e-trgovinske platforme poput Sheina i Temua, ali i Amazon, koji je znatno proširio ponudu jeftinih kineskih proizvoda kako bi konkurirao tim platformama.
Prema analizi istraživačke firme Marketplace Pulse, kineski prodavači danas čine više od 50 posto tržišta na Amazonu, dok američki trgovci pokrivaju oko 45 posto. Ove promjene mogle bi dovesti do radikalne preraspodjele udjela na tržištu i dodatno zakomplicirati odnose između Washingtona i Pekinga.