Hrvatica upala u golemi problem s dečkom: 'Živimo skupa, a pogledajte što on radi po cijele dane'

U doba kada je digitalna tehnologija postala neizostavan dio svakodnevice, ovisnosti više ne dolaze samo u obliku alkohola, cigareta ili droga. Umjesto toga, sve veći broj ljudi – i mladih i odraslih – tone u svjetove virtualne zabave, društvenih mreža i videoigara. Riječ je o novoj vrsti bijega, često nevidljivoj, ali itekako stvarnoj, koja ostavlja posljedice na mentalno zdravlje, tjelesno stanje i odnose s drugima.
Pravi problem: Kada partner postane gamer – i samo to
Na popularnom forumu Reddit, jedna Hrvatica iskreno je podijelila svoju svakodnevicu sa životnim partnerom koji je, kako kaže, ovisan o videoigrama. Vezu održavaju već dvije godine, a zajedno i žive. No, umjesto zajedničkog provođenja vremena ili planiranja budućnosti, njezin dečko većinu dana provodi – ispred ekrana.
"Dečko ima svoj obrt s kojim zapravo jako malo radi i zaradi tek toliko da mu je dovoljno. Slobodnog vremena ima puno i skoro stalno je za računalom, igra igrice. I to od malena, još od ranog djetinjstva. Danas je u srednjim tridesetima i i dalje je to dominantna aktivnost u njegovom životu", napisala je korisnica.

Pasivnost, neaktivnost i iscrpljenost partnerice
Dodaje kako partner nije depresivan niti igrice koristi kao bijeg od problema, već mu je to, čini se, jedini interes. "Fizički se zapustio, neaktivan je. Ako nešto radimo skupa, to je gledanje televizije. Tu i tamo dođemo na neku ideju da nešto radimo, ali ako ja ne preuzmem inicijativu – ništa se neće dogoditi", iskreno priznaje.
Već su, kaže, mnogo puta razgovarali o njegovom ponašanju. Svaki put bi se situacija privremeno poboljšala – on bi smanjio igranje, ali vrlo brzo bi se sve vratilo na staro.
"Voljela bih da ne moram stalno biti ta koja pokreće sve, koja govori, organizira, upozorava. Umorna sam od toga. Ne mogu ga zamisliti u ozbiljnoj ulozi oca, partnera koji nosi odgovornost. Dobra je osoba, ali ja ne mogu stalno biti ta koja gura stvari naprijed. Ima li uopće smisla nadati se promjeni? Može li igranje jednog dana postati samo povremena zabava ili se moram pomiriti s tim da je on jednostavno takav?" – pita se na kraju.
Iskustva drugih: "Udala si se za gamera"
Objava je izazvala mnoštvo reakcija. Mnogi korisnici podržali su autoricu, ali su i iskreno izrazili sumnju da će se njezin partner promijeniti.
"Udala si se za gamera", napisao je jedan korisnik i sarkastično dodao kako bi trebala kupiti i sebi gamersku konfiguraciju kako joj ne bi bilo dosadno.
Drugi je zaključio: "Mislim da si si sama odgovorila. Samo nemoj zatrudnjeti s njime."
Jedan korisnik iznio je osobno iskustvo: "Ja sam bio takav... sve dok nisam dobio dijete. Prestalo je. 100% učinkovita metoda."

Skrivena epidemija: Kada igre postanu bijeg od života
Ovisnost o videoigrama sve češće se prepoznaje kao stvaran psihološki problem. Iako se na prvi pogled može činiti bezopasnom, pretjerana digitalna konzumacija može ozbiljno narušiti kvalitetu života, odnose i osobni razvoj.
Dok stručnjaci sve češće upozoravaju na simptome digitalne ovisnosti – gubitak interesa za aktivnosti izvan ekrana, pasivnost, zapostavljanje obaveza i izolaciju – društvo se još uvijek suočava s izazovom kako na to pravovremeno reagirati.
Novi oblici ovisnosti traže nova rješenja
Digitalna ovisnost, osobito ona povezana s videoigrama, postaje sve veći problem u partnerskim odnosima. Nije uvijek lako prepoznati granicu između hobija i ovisnosti, no kad jedno preuzima kontrolu nad svim ostalim aspektima života – vrijeme je za ozbiljan razgovor.
Primjer korisnice Reddita pokazuje da, iako ljubav može puno izdržati, ona ne može (niti bi trebala) biti zamjena za odgovornost, zajedništvo i uzajamnu inicijativu. U svijetu prepunom virtualnih stvarnosti, stvarna bliskost postaje važnija nego ikad.