Istraživači pronašli golemu piramidu punu oružja: 'Ovo je jedna velika zagonetka'

Arheolozi u Izraelu ostali su zatečeni nakon otkrića tajanstvene piramidalne građevine stare oko 2.200 godina. Struktura, smještena u dolinom Nahal Zohar u blizini Mrtvog mora, razlikuje se od egipatskih piramida po svojoj izgradnji – umjesto savršeno složenih blokova, sastoji se od ručno klesanih kamenih gromada, od kojih svaka teži stotine kilograma.
Istraživači iz Izraelske uprave za starine (IAA) pronašli su u strukturi dokumente pisane grčkim jezikom na papirusu, kao i razne predmete iz helenističkog doba – oružje, tkanine, košare, perle i brončane kovanice.
"Ova otkrića su uzbudljiva i emocionalna, a njihova važnost za arheološka i povijesna istraživanja je golema," izjavio je Eli Escusido, direktor IAA-e. No, unatoč bogatstvu pronalazaka, arheolozi i dalje nisu sigurni u pravu svrhu ove piramidalne građevine.
Grob, spomenik ili vojna ispostava?
Znanstvenici razmatraju nekoliko teorija o njezinoj funkciji. Jedna mogućnost je da je građevina služila kao grob ili povijesni spomenik. Alternativno, mogla je biti osmatračnica koja je štitila trgovački put uz Mrtvo more.
Prije 2.000 godina, tim su putem prevoženi vrijedni resursi poput soli i bitumena – tvari koja se u antici koristila kao ljepilo, mort i za vodonepropusnost. Kada bi ovi proizvodi stigli u luke uz Mrtvo more, bogati trgovci otkupljivali bi ih i distribuirali dalje.
Nasljeđe Ptolemeja i Seleukida
Struktura potječe iz vremena kada su Izraelom vladale dvije moćne dinastije – egipatski Ptolemeji i grčki Seleukidi.
Dokazi za to pronađeni su među brončanim kovanicama, na kojima su vidljive oznake Ptolemejske dinastije i Antioha IV., kralja Seleukidskog Carstva.
Osim toga, ispod piramide su otkriveni ostaci "usputne postaje" – mjesta na kojem su putnici mogli odmoriti tijekom dugih putovanja.
Jedno od najbogatijih iskapanja u pustinji
Voditelji iskapanja Matan Toledano, dr. Eitan Klein i Amir Ganor istaknuli su da se radi o "vrlo obećavajućem nalazištu u izvanrednom stanju očuvanosti".
"Ovo je jedno od najbogatijih i najintrigantnijih arheoloških iskopavanja ikada pronađenih u Judejskoj pustinji," naveli su istraživači.
"Ova piramidalna struktura je golema, a napravljena je od ručno isklesanih kamenih blokova teških stotine kilograma. Već u prvom tjednu iskopavanja pronašli smo povijesne zapise, iznimne brončane posude i ostatke drevnog namještaja. Svaki dan donosi nova otkrića, i s nestrpljenjem očekujemo što će nam donijeti iduća tri tjedna."
Iako se građevina naziva "piramidalnom", znanstvenici naglašavaju da nije piramida u klasičnom smislu poput onih u Egiptu.
Očuvano zahvaljujući suhoj klimi
Zbog ekstremno suhe klime Judejske pustinje, predmeti pronađeni u ovoj strukturi iznimno su dobro očuvani.
Iskopavanje je dio opsežne operacije zaštite arheoloških nalaza, započete prije osam godina. Cilj je zaštititi nalazišta od krađa i ilegalnih iskopavanja, koji su česti u ovom području.
Tim stručnjaka iz "jedinice za sprječavanje pljačke" pretražio je preko 160 kilometara litica u potrazi za drevnim artefaktima. Tijekom istraživanja, identificirano je oko 900 špilja, a u njima su pronađeni skriveni svici, fragmenti papirusa, drveni predmeti, oružje, kožni predmeti i ostave kovanica.
Poziv javnosti na sudjelovanje u iskopavanju
Izraelska uprava za starine i Ministarstvo baštine pozivaju javnost da se pridruži ovom povijesnom istraživanju.
Stručnjaci su organizirali kamp za volontere, u kojem sudionici imaju osiguranu hranu, vodu i večernja predavanja o arheologiji.
Iskopavanje će trajati još tri tjedna, a zainteresirani mogu prijaviti sudjelovanje na službenoj web stranici. "Ovo je zadivljujuća povijesna zagonetka," poručili su iz IAA-e. "Sretni smo što javnost sudjeluje u otkrivanju odgovora."