Jedna namirnica koju konzumiramo gotovo svaki dan šteti našem mozgu, iznenadit će vas koja
Većinom smo svi čuli da neke namirnice ili pića koja konzumiramo nisu baš najzdravija za naše srce, bubrege, jetru, probavni sustav, ali znate li da neke namirnice nisu dobre za vaš mozak?
Brojna istraživanja pokazala su da hrana koja sadrži veliku količinu zasićenih masti i šećera može loše utjecati na vaš svakodnevni život. Dakle, za vaš mozak problematičan je, za početak, šećer.
Posljednja istraživanja, kako prenosi MSN, tvrde kako šećer, osim na vašu kilažu, loše utječe i na mozak. U jednoj studiji na životinjama, znanstvenici sa sveučilišta UCLA otkrili su da su se štakori hranjeni otopinom fruktoze teže snalazili u labirintu, što je znak usporenog učenja i gubitka pamćenja, u usporedbi s drugom skupinom štakora kojima je dana otopina fruktoze kao i omega-3 masne kiseline, za koju se smatra da ima učinak na jačanje funkcija mozga.
Zbog toga znanstvenici sumnjaju da se štakorima smanjila moždana aktivnost, odnosno, da su drugi štakori dobili zaštitu od fruktoze 0mega-3 kiselinom.
Dijetalna pića i pekarski proizvodi
Pekarski proizvodi su ionako većinom nezdravi za probavu i krvožilni sustav, pa ne treba stoga čuditi što nisu zdravi i za vaš mozak. U studiji iz 2015. godine odraslima koji su izjavili da jedu veliku količinu zasićenih masti dnevno bilo je teže prisjetiti se riječi koje su vidjeli u testu pamćenja. Premda se proizvodi koji sadrže zasićene masnoće najčešće se nalaze u pekarama, isto tako se nalaze u raznoj drugoj hrani u vašoj kući.
Primjerice, mogu se nalaziti u crvnom mesu i maslacu. Istraživanje, ovaj put, s Harvarda tvrdi da prehrana s visokim udjelom zasićenih masnoća, koje su loše za naš organizam, može naškoditi funkciji mozga. Znanstvenici su proučavali prehranu i testirali rad mozga kod 6000 žena u četiri godine i otkrili su kako su žene koje su jele najviše zasićenih masnoća imale niže rezultate na testovima rada mozga i pamćenja. Žene koje su jele najviše mononezasićenih masti, koje se nalaze u namirnicama poput maslinovog ulja, imale su bolje rezultate.
I na koncu, problematična mogu biti i dijetalna pića. Ako mistlite da ste problem sa šećerom riješili ako ste se prebacili na umjetna sladila, zapravo niste. Umjetna sladila mogu imati potencijalno loš utjecaj na vaš mozak. Studija iz 2017. u časopisu Stroke proučavala je obrasce prehrane i slučajeve moždanog udara i demencije kod više od 4300 sudionika. U razdoblju od deset godina, kod onih koji su pili većinom umjetno zaslađena pića, dakle ne pića sa šećerom, postojala je velika vjerojatnost da će razviti demenciju. Ovu studiju svakako treba uzeti s dozom rezerve jer nije znanstveno dokazano da demenciju uzrokuju takvi napici.