Kultura srednjeg prsta – zašto ga pokazujemo?

Srednji prst, faker, srednjak, prosti prst, postoji mnogo naziva za univerzalni znak koji znači: "Jebi se".
Ovaj oblik neverbalnog komuniciranja svojevrsna je umjetnost – vrijeme, mjesto, kut i trajanje geste odredit će njezin ton, razinu uvredljivosti, emociju koja se želi prenijeti. Kada se svi elementi savršeno poklope, pokazivanje srednjeg prsta (ili dva) može postati sjajan trenutak koji stoljećima predstavlja zaštitni znak protesta i prkosa.
Srednjak kroz povijest
Aristotel je tvrdio da je jezik definirajuća karakteristika čovječanstva, ali neki antropolozi tvrde da su geste rukama ono što razlikuje ljude s obzirom na rasu te da je način na koji neverbalno komuniciramo rukama čak značajniji od verbalne komunikacije.
Korištenje srednjega prsta staro je koliko i Panteon. Vječno subverzivni stari Grci koristili su svoje srednje prste kako bi simbolizirali seks; ne "vođenje ljubavi" seks, već grubi, prljavi seks. Također, kao i danas, srednji prst koristio se za izražavanje nezadovoljstva prema nekome.
U starom Rimu pokazivanje srednjeg prsta predstavljalo je fizičku prijetnju. Latinska fraza za srednji prst, digitus impudicus, doslovno znači nečedni prst, a gesta je bila simbol za analno prodorne muškarce te je upućivala na analno silovanje.
Nekada pokazivanje prsta nije nužno značilo pokazivanje srednjeg prsa. Nekada je bio aktualan i palac koji je u Shakespeareovo vrijeme izazivao mnogo problema. Grickanje palca u Romeu i Juliji uistinu je svojevrsni pokretač tragedije. U prvom činu i sceni predstave, Sampson iz kuće Capulet primijetio je nekoliko loših Montaguea kako hodaju okolo, kada ih uoči, on počinje gristi palac gledajući u njih što označava nepoštovanje.
U elizabetansko doba, stavljanje vrha palca iza gornjih prednjih zuba i izvlačenje palca van bila je jednaka gesta kao i pokazivanje srednjeg prsa danas.
U SAD-u, srednji prst je jedna od najdominantnijih i prepoznatljivijih gesta pa ne čudi da je prva poznata fotografija iste snimljena upravo u Americi. Na fotografiji bejzbol momčadi Boston Beaneaters iz 1889. Charles “Old Hoss” Radbourn prikazan je sa srednjim prstom u zraku što je prva takva fotografija, ali i sjajan primjer nenasilnog oblika protesta: Hoss i Beaneaters su trebali igrati protiv New York Giantsa (dva su tima na slici zajedno), a Hoss je izražavao svoje osjećaje o prastarom rivalstvu između Bostona i New Yorka.
Iako je Radbournov srednji prst prvi uhvaćen na filmu, daleko je od posljednjeg (ne)slavnog srednjeg prsta.
Više poznatih osoba ima svoju fotografiju sa srednjim prstom, a neke od njih postale su legendarne. Na primjer, sigurno vam je poznata crno-bijela fotografija glazbenika Johnnyja Casha koji pravi grimasu i pokazuje srednji prst. Fotografija je snimljena kada je Cash nastupio u državnom zatvoru San Quentin 1969. godine, a fotograf mu je rekao da pozira za upravitelja. Cash je podigao srednji prst i vrlo jasno izrazio svoje osjećaje prema zatvorskom vođi.
Fuck the system
Godine 1994., kada je bivši predsjednik George W. Bush osvojio mjesto guvernera Teksasa, pokazao je boje svoje stare političke opcije te pokazao kameri poznatu gestu opisujući ju "pobjedničkim pozdravom jednim prstom". Iako je Bush okarakterizirao prosti prst kao slavljenički, također se mogao protumačiti kao "idi k vragu" upućen njegovoj demokratskoj suparnici, Ann Richards.
Srednji prst također je istaknut motiv u suvremenoj političkoj umjetnosti. U Muzeju moderne umjetnosti nalazi se fotografija kineskog umjetnika Ai Weiweija, Study of Perspective-Tiananmen Square, koja prikazuje umjetnikovu ispruženu ruku s podignutim srednjim prstom u prednjem planu i Trg Tiananmen u pozadini. Umjetnost Ai Weiweija duboko je ukorijenjena u protuvladinim prosvjedima, a srednji prst ispred trga Tiananmen vizualno odjekuje njegove pisane prosvjede protiv kineske vlade.
Slično, češki kipar David Cerny poslao je veću od života ljubičastu skulpturu srednjeg prsta niz rijeku Vltavu, koja prolazi pored predsjedničke palače, s ciljem slanja ne tako suptilne poruke češkom predsjedniku Milošu Zemanu kada je preuzeo dužnost 2013. godine. Cerny je za New York Times izjavio sljedeće: “Ovaj prst usmjeren je ravno prema politici predsjedničke palače. Nakon 23 godine, užasnut sam mogućnošću povratka komunista na vlast i gospodinom Zemanom koji im u tome pomaže.”
Vrlo je uobičajeno da se srednji prsti koriste za izražavanje nezadovoljstva ili čak bijesa prema vladi i drugim moćnim institucijama; zapravo, srednji prsti se mogu smatrati sastavnicom suvremenih prosvjeda u SAD-u.
Tijekom prosvjeda Occupy Wall Streeta (OWS) 2011. i 2012. godine mnogi su srednji prsti bili upereni prema establišmentu Wall Streeta, a ali i prisutnoj policiji. Dvojica prosvjednika OWS-a uhićena su i optužena za nasilno ponašanje jer su potonje učinili u vagonu vlaka. Par je zbog navedenoga podigao optužbe i osvojio 52 tisuće dolara zbog kršenja njihovih prava, pozivajući se na Prvi amandman.
Iako srednji prst za neke predstavlja vulgarizam, jedno je sigurno – postao je sastavnim dijelom neverbalnog vokabulara na globalnoj razini te će, kao i do sada, i dalje biti vrlo drag oblik izražavanja emocija mnogim ljudima.